Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

08 Nisan 2014 - 10:55

ismail bektaşBEBEĞİNİZİ YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ OLAN HASTANEDE DÜNYAYA GETİRİN

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 5 milyon, yenidoğan ölümü gerçekleşiyor. Bu oranında yaklaşık yüzde 20’si solunum yoluyla ilgi nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor.  Buna göre yenidoğan canlandırma programı ile öğretilen tekniklerin kullanılması ile her yıl yaklaşık 1 milyon yenidoğan için ölüm riski azalmaktadır.

Atasam hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Bektaş, Atasam Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeklerin yaşama sorunsuz bir şekilde başlamaları için ve yenidoğanların sağlık sorunlarını çözmek için destek olduklarını söyledi.

Dr. Bektaş, “ yenidoğan bebeklerin yüzde 10’u solunuma başlayabilmek için yardıma gereksinim duyarlar ve yaklaşık yüzde 1’lik kısmınaysa yoğunbakım uygulamak gerekir.  Yenidoğan bakımında önceliği soluk yolu alır. Doğum esnasında akciğerlerdeki sıvı basınç nedeniyle ağız ve burun yolu ile dışarı doğru itilir. Bebeğin başı doğar doğmaz önce ağzı sonra da burnu temizlenmelidir.” şeklide konuştu.

Yenidoğandaki önemli sorunlardan birinin ısı kaybı olduğunun altını çizen Uzm. Dr. İsmail Bektaş, “öncelikle yapılması gereken ısı kaybını en aza indirmek olmalıdır. Bunun için hemen kurulayarak buharlaşmayı önlemeli, oda veya ambulansın ısısı en az 23-24 C olmalı, hava akımını önlemek üzere tüm kapı ve pencereler kapatılmalıdır. Bebeği kurulamak ve sarmak için kullanılan havlular kuru ve sıcak olmalıdır. Soğuk ortam ya da ısı kaybı, yenidoğanda ölümle yaşam arasında karar veren bir etkndir.

Doğum yapacak olanların yenidoğan yoğunbakım ünitesi olan bir hastanede doğumlarının gerçekleştirmelerinin oldukça önemli olduğunu da söyleyen Bektaş, özellikle prematüre ve postmatüre bebeklerin, yüksek risk altında olduğunu, bu nedenle yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan bir hastanede doğum yapılmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

Atasam Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail BEKTAŞ,  38. haftadan önce veya 2500 gramın altında doğan bebelerin prematüre bebek olduğunu ve bu bebeklerin hipotermi, hipoglisemi, beslenme sorunları, çeşitli solunumsal sorunlar ve kalp sorunları yönünden risk altında olduklarını, 42. Haftadan sonra doğan bebeklereyse, postmatüre bebek dendiğini ve ölüm oranının yüzde 15 olduğunu sözlerine ekledi.

  • Adınız ve Soyadınız

  • E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)

  • Yorumunuz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Samsun Özel Haber 2015