Vehbi Gül’ün Kehaneti tutacak mı?

27 Mayıs 2013 - 17:52

VEHBİ GÜLSamsun’un eski belediye Başkanlarından Av. Kemal Vehbi Gül, Samsun Özel Habere özel açıklamalarda bulundu. Gül, Raylı sistemin iflas edeceğini belirterek, Başkan Yılmaz’ı ağır bir dille eleştirdi…

RAYLI İFLAS EDECEK

Başkan Yılmaz’ın Raylı Sistemle en büyük suçu işlediğini belirten Gül, ‘Raylı sistem bu haliyle 130 Milyon Euro’nun faizini dahi ödeyemez. Tıka basa yolcu da taşısalar, trenlere yenilerini de ekleseler bu iş yürümez. Bu sistem iflas edecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi bile bu işten ciddi zarar etti. Bir çok şehir bu sistemi ciddi zararlardan sonra terk etti. Belediyecilikte ekonomik yatırımlar zararına yapılmaz. Devlet kar zarar esasına göre yönetilir. Ekonomi ilmi arz ve talebe dayanır. Nüfusu 2 milyonun altında olan şehirler de raylı sistemler her zaman zarar etmiş, belediyeleri iflasa sürüklemiştir. Belediyeler en asli görevleri olan temizlik işleri ve otobüs işletmelerini dahil tasarruf sağlamak amacıyla özel sektöre devrederken, en zor hizmeti belediyeyi borç batağına sokarak bu şehre getirmek en büyük suçtur, bu şehrin geleceğine yapılan en büyük ihanettir.

YILMAZ HESAP BİLMİYOR

Gül, ‘Mesleği mühendislik olan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’a atıfta bulunan Gül, ‘Mühendis adam hesabını kitabını bilen, matematiği bilen insandır. Ben 50 yıllık idareci, hukukçuyum. Böyle hesapsız ve milletin kaynağını çarçur eden bir yatırım görmedim. Bu sistem 130 Milyon Euro’ya belediyeyi uzun vadeli çok ciddi bir borç batağına sokarak hizmete girdi. Peki bu 130 Milyon Euro nereye harcandı? Yer seçimi neye göre yapıldı? Düz yollar varken, sahil yolu varken, bilinçli olarak yapılan yanlış yer seçimiyle dağa taşa bu milletin paralarını gömdüler. Kayseri’de aynı sistem 15 trenle 30 Milyon Euro’ya mal edilmiş. Bunun mantıklı açıklamasını Yusuf Ziya Yılmaz yapamadı, zaten yapamaz da’ dedi.

ZAMLAR KURTARMAZ

Raylı sistemin sadece borç faizinin yıllık 30 milyon Euro olduğunu belirten Gül, ‘Şimdi Çin’den ek trenler geleceğini söylüyor Başkan Yılmaz. Yeni trenler de sisteme dahil edilse sen bunun faizinin altından nasıl kalkacaksın. Belediye bu işlerden zarar ettikçe, suya zam yapıyor, ruhsatlandırmalar da fazla ücret alıyor. Ancak Samulaş’ın açığını kapatamıyor. Bugün komisyon raporlarında yazan rakamlar bizim haklılığımızı da ortaya koyuyor. Sayıştay denetçilerinin bu sistemi denetlemesi lazım’ diye konuştu.

Gül ayrıca şehrin iktisadi dengesinin bozulduğunu da ifade ederek, ‘Benim kurduğum sanayi bölgeleri şimdi bom boş. Küçük esnaf şehrin içine sokulan büyük AVM’ler yüzünden bir bir kapanıyor. Büyükşehir Belediyesinin uygulamaları şehrin üretim tüketim dengesini bozarken, küçük ve orta boy esnafı bitirme noktasına getirdi’ diye konuştu.

  • Adınız ve Soyadınız

  • E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)

  • Yorumunuz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Samsun Özel Haber 2015

Access denied.