istanbul escort bayan

logo

reklam
24 Mart 2014

DÜRÜSTÇE AÇIKLAYABİLECEK Mİ?

15060‘Dürüstçe Çalıştık’ diyen Atakum Belediye Başkanı ve CHP Adayı Metin Burma hakkında şok iddialar ortaya atıldı.

Bir blog sitesinde yayınlanan iddialar da Metin Burma’nın belediyeyi bir imparatorluğa dönüştürerek, belediye kaynaklarını yakın çevresine peşkeş çektirdiği iddiaları yer alıyor.

İŞTE O YAZI 

Atakum, Samsun’un en genç ilçelerinin başında gelmektedir.

1994 yılında kurulan ilçenin ilk belediye başkanı olan Metin Burma 20 yıl içerisinde 15 yıl başkanlık yapmıştır. Özellikle son beş yıl başta olmak üzere 15 yılda belediyeyi aile şirketi haline dönüştürerek yönetmiş, bunun sonuncunda bir Burma şebekesi oluşturmuştur. Bu şebekenin ana üyeleri:

1.    Metin Burma(Atakum Belediye Başkanı)

2.    Suat Hayri Erdönmez(Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Vekili, 2009 yılında Metin Burma ile Suat Binici arasında köprü görevi gördü). Şebekenin gayri resmi 1 numarası.

3.    Ümit Yasin Beşar (Satın Alma Müdürü, Metin Burmanın ablası Havva Berber’in damadı)

4.    Murat Burma (metin Burma’nın oğlu)

5.    Bayram Çelik (Özel Kalem Müdürü, Suat Hayri Erdönmez’in belediyedeki resmi sorumlusu)

6.    Atalay Uludağ (Zabıta Müdürü, Suat Hayri Erdönmez’in örtülü ödenek sorumlusu)

7.    Metin Tiryaki (Başkan Yardımcısı, Şebekenin organize işler sorumlusu)

8.    Dilek Burma (Metin Burma’nın Kızı, Suat Hayri Erdönmez’le ortak iş yapıyor).

9.    Fatma Arıcı (Başkan Yardımcısı, Metin Burma’ını eşi Ayşe Burma’nın amcasının oğlu ve Metin Burma’nın eski başkan danışmanı Mustafa Tüfenk’in kızı)

10. Umut Aydın (Metin Burma’nın kızı Dilek Burma(Aydın’ın) eşi).

11. Hukuk İşleri Avukatı

12. Mehmet Türüdü(Metin Burma’nın teyzesinin damadı)

13. Mustafa Tüfenk (Metin Burmanın eşi Ayşe Burma’nın amcasının oğlu,Eski Başkan Danışmanı, 1. Sıra meclis üyesi adayı).

14. Özdemir Kılıç (Gizli Kasa, Harita Mühendisi).

15. Murat Can ve Emin Caner Can(Metin Burma’nınkız kardeşi Şerife Burma’nın çocukları).

16. Cengiz Can(Metin Burma’nın kız kardeşi Şerife Burma’nın eşi).

17. Kübra Burma (Metin Burma’nın gelini, Murat Burma’nın eşi ve belediyenin sosyal işler müdürlüğünde görevli).

Yukarıda özetlenen şebeke özellikle son beş yıl başata olmak üzere 15 yıldır AtakumBelediyesini  aile şirketi gibi yönetmiş ve belediyeyi ailenin rant yeri haline dönüştürmüştür.  15 yıldır belediye başkanlığı yapan Metin Burma, akçeli işleri ve elde edilen rantı dolaylı olarak yönetmiş, oluşturulan birikimleri, eş, dost ve akrabalar üzerinden takip etmektedir.

Dürüst Başkan tabelaları ile Atakum’u dolduran Başkan, 1994 – 2004 arasında ilk icraatını amcasının oğlu Oğuz Burma ile Çağdaş Kenti yapmış ve imar planından sağladığı rantı amcasının oğlundan fazlasıyle almıştır. Ancak Oğuz Burma’dan verdiğinden çok almak isteyince bu ilişki bozulmuş ve amca oğlu başkanın bu özelliğini her yerde açıkça anlatır hale gelmiştir.  2004’ten sonra beş yıl başkanlıktan düşen Metin Burma asli işi olan mimarlık yerine doğal gaz işine girdi, bu alanda iflasın eşiğine gelen Burma’nın imdadına beş yıldır belediyenin gizli bir numarası olarak rantını yöneten Suat Hayri Erdönmez yetişmiş, o zamanın milletvekili ve o dönemin genel başkanı Deniz Baykal’ın bir numaralı adamlarından Suat Biniciyi ikna edip Metin Burma’yı Atakum’a Başkan adayı yapmıştır. O dönemde detay aydınlatmanın sahibi eniştesi Cengiz Can’ın üzerinden kredilerle zor geçinir hale gelmiş olan Burma, seçilemese asıl memleketi olan Trabzon’a kaçma planları yapıyordu.

Tesadüfe bakın ki son 20 yılda sürekli iflaslar ile uğraşan, 2009 yılında borçları yüzünden pek çok yerde aranır olan Suat Hayri Erdönmez ile Metin Burma’nın yolları Atakum belediye başkanlığında kesişir. Belediyenin CHP rüzgarı ile kazanılmasının ardından iki kafadar derhal işe koyulur ve şebekeyi kurarak önce borçlarından kurtulurlar, daha sonra ise bu güne trilyonlar ile ifade edilen mal varlığına ulaşırlar. Bu varlığın tamamı dolaylı yollarla yönetilmektedir. Kadronun oluşturulmasında ilk iş Burma’nın ablasının damadı Ümit Yasin Beşar’ı işe alarak Atakum İmar İnşaat Ltd. Şti. ni kurdurarak genel müdür yapmışlar ve ihale ve rant işlerini bu şirketin gölgesinde yürütmüşlerdir.  2009 yılına kadar düzenli bir işi ve eve götürecek ekmeği olmayan Ümit Yasin, artık son model jeeplerle gezen, paraya para demeyen bir iş adamı haline gelmiştir. Son üç yılda Ümit Yasin emirleri Metin Burma’nın oğlu Murat Burma’dan almakta ve iş takiplerini belediyeden ayırdığı eşi  Özer Berber Beşar aracılığı ile yürütmektedir.

Şebekenin as elemanı Murat Burma iş hayatını Yeşilyurt AVM’de kokulu sabun satarak başlamış, belediye imkanlarını ve elde edilen rantı kılıflayabilmek için hizmet alım şirketi ve çelik yapı uygulama şirketlerini kurmuştur. Eşi Kübra Burma belediyenin sosyal işler müdürlüğünde çalışıyor. Dürüst başkanın gariban veliahtı Murat Burma bu günlerde milyon dolarlardan bahsediyor, son model arabalar, dünya turları, gece hayatları, miktarı ve cinsi bilinmeyen mal varlığı ile gündemde ve Samsun sosyetesinde yerini  almaktadır.

Şebekenin jokeri Suat Hayri Erdönmez, özel kaleme sadık adamı Bayram Çeliği yerleştirerek belediyeyi kontrol altına almış, küçük işleri Suat’ın adına Bayram Çelik hallediyor, büyük işlerde Suat abiye yönlendiriliyor. Ayrıca zabıta müdürlüğüne Suat Hayrinin has adamı Atay Uludağ getirilerek, zabıta direkt Suat Hayri’ye bağlanıyor ve ruhsat ve ceza işleri örtülü ödeneği bu yolla takip ediliyor.

Şebekenin asıl çarkı Başkan yardımcısı Metin  Tiryaki ile Suat Hayri arasında döndürülüyor. Metin belediyenin kötü adamı, problem çıkarıcı, Suat abi kapalı kapılar ardında problem çözücü. Bu pazarlık görüşmeleri mesai saatlerinde izdüşüm mimarlıkta, mesai dışında balık restorantlarda, İstanbul kumkapı, Ankara orandaki balıkçılarda, İzmir kordon gecelerinde, bayram ve ramazanda yut dışı gezilerinde  halledilmektedir.  Ayrıca Dilek Burma’nın yönettiği izdüşüm mimarlık, belediye ruhsat işlemleri, özel imar uygulamaları, inşaatların mobilya, dekorasyon ve mimari işlerini takip etmektedir. Ayrıca belediyenin işlerinde paravan firmalar kullanmaktadır.

Mustafa Tüfenk başkanının resmi ve gayri resmi danışmanı, gelecekte belediyenin has elemanlarından olmayı planlıyor. İşleri bu dönemde kendisi ayrılmak zorunda kaldığından kızı üzerinden yürütüyor. Başkan yardımcısı kızı Fatma Arıcı aile içi çatlak sesleri susturmaya çalışıyor, başkanın yasal işlerini takip ediyor. Bu sürecin önemli aktörlerinden biride hukuk işleri avukatı olan Metin burmanın baldızının oğlu ve eşi Ayşe Burmanın yeğenidir. Belediyenin yapılan işlerinin hukuki kılıfını hazırlıyor.

Belediyede aile şebekesinin bir diğer elemanı Mehmet Türüdü, Metin Burma’nın teyzesinin damadı, 1994-2004 başkan yardımcısı, bu dönem danışman ve 8. Sıra meclis üyesi adayı. Aile içi organize işler sorumlusu.

Bu süreçte aile şebekesi işlerini ağırlıklı olarak detay grubu ve meko gurubu üzerinden yürütmektedir. Detay grubunun iki şirketi detay elektrik mühendislik ve taahhüt ltd. şti. ile detay avize elektrik inşaat turizm sanayi ve ticaret ltd. şti. organize işlerin uygulayıcısı konumundadır. Detay elektrik Metin burma’nın kız kardeşi Şerife Burma Can ve eşi Cengiz Can tarafından kurulmuştur. Cengiz Canı iş sahibi yapmak anmacıyla kurulan bu şirket belediye aracılığı ile elde ettiği rantları burmanın üç dönem seçim masrafları için kullanmakta, belediyeye dolaylı seçim finansörlüğü yaptırmaktadır.  2004 – 2009 yılları arası belediyeden rant gelmemesi nedeniyle şirket zor duruma düşmüş ve Cengiz’in abisi Orhan Can şirkete ortak edilmiştir. Yeni dönemde dikkat çekmemek için enişte ve kız kardeş şirketten ayrılmış, 5 yıldır şirket belediyenin pek çok işinde devreye girerek dikkat çekmiş ve kendini geliştirmiştir. Detay elektriğin deşifre olması ile detay avize Metin Burma’nın yeğenleri Murat Can ve Emin Caner Can üzerinden 2011 yılında kurulmuştur.Şirket detay aydınlatma ile direkt irtibat halinde işleri yürütmekte, kayıt dışı kazançları almak için işlemler gerçekleştirmektedir. Bilinmeyen paravan şirketler ile iş ortaklıkları yürütülmektedir.  Detay elektrik ve detay avizenin cirosu ve ekonomik göstergeleri son yıllarda akıl almaz şekilde artmaktadır. İflastan 5 yılda  Karadeniz’in en büyük şirketi haline gelmektedir. Son iki yıldır belediyenin bütün işleri bu şirketler veya paravan şirketler üzerinden geçmektedir. Bu organizasyonu Metin Burma’nın oğlu Murat Burma ile yeğen Murat Can yürütmektedir.

Şebekenin belediyedeki iş ve işlemleri takip grubunun ikincisi meko yapı turizm gıda ve tarım ürünleri harita temizlik sanayi ve ticaret ltd. şti. dir. İsminden de anlaşılacağı gibi her derde deva bir şirket, 2010 yılında Suat Hayri Erdönmez’in kontrolünde kankası Adem Kara ve kardeşi İbrahim Kara tarafından kurulmuş, belirli bir süre sonra Adem kardeşinin hisselerini de üzerine almıştır. Şirketin işlemleri incelendiğinde Atakum sınırları içerisinde imar uygulaması yapmak, imar uygulamalarından yer kazanmak, yer almak, imar uygulama öncesi bu alanlardan yer toplamak ve imara açmak olarak özetlemek mümkündür. Bu grubun bunun dışında kar amaçlı yürüttüğü bilinen projelerinin başında, 88 dairelik Atakum Rüyam Evleri, 216 dairelik Atakum Panaroma Evleri, 99 dairelik  Atakum Kuru Seyhan Evleri, 520 dairelik Samsun Koru Park Evleri, 140 dairelik Atakum Atazade Konutları, 260 dairelik İlkadım Koru Life Evleri, 340 dairelik Samsun Koru Park Evleri sayılabilir. Adem Kara kooperatifçilik ve ortaklarını dolandırmada uzman ve pek çok davadan mahkemelik, İmar uygulamaları uzmanı Özdemir Kılıç bu şirketin ve Suat’ın akıl hocası ve çetenin akıl danışmanı, mal varlığının sınırı ve ölçüsü bilinmiyor. Özdemir Kılıç Metin Burma başkan olursa önümüzdeki dönem belediyede önemli görev ve sorumluluk alacak kişilerin başında gelmektedir

Burma çetesi bu süreçte hem aile içi sesleri, hem de belediye içi sesleri, tehdit şantaj, ikna işten atma gibi her yöntemi kullanarak kesmeye çalışmakta, Belediye meclis listesini de buna yönelik hazırlamıştır.

Kaynak: http://atakumgercekleri.blogspot.com.tr/

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.