logo

reklam
03 Şubat 2019

Ali Babacan’ın müsteşarıydı

Bugün Samsun’da bağımsız adaylığını açıklayan eski MHP’li vekil Erhan Usta’nın bağımsız aday olmasında menzil tarikatının etkisinin olduğu iddia edildi.

Menzil tarikatına olan yakınlığı bazı kesimler tarafından gündeme getirilen Usta’nın seçim finansını da aynı tarikatın sağlayacağı öğrenilirken, Samsun’da Usta’nın adaylığı ile ilgili Semerkand Vakfında bir toplantı yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

Nakşibendi tarikatlarına sempatisi ulusal basında yazılan eski Devlet Bakanı Ali Babacan’ın uzun yıllar müsteşarlığını yapan Usta’nın son seçimler de tümüyle AK Partiye destek veren Menzil Tarikatının desteğiyle seçime gireceği iddiası akılları karıştıracak.

Usta’nın bağımsız adaylığı Cumhur İttifakının adayı Mustafa Demir’e mi yoksa Millet İttifakının adayı Hayati Tekin’e mi zarar verecek sorusu hala kamuoyunda sorulurken, AK Parti’ye destek veren Nakşibendi tarikatı Menzil grubunun Usta’yı desteklemesine bir anlam verilemedi.

Gazetelere verdiği ilan ile Menzil tarikatı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini duyurmuştu.

MENZİL TARİKATINI TANIYALIM?

Menzil Cemaati, Nakşibendiye’ye bağlı olup Türkiye’deki cemaatler arasında en fazla mensubu olanlardandır.Menzil Cemâati “Muhammed Raşit Erol” (1930-1993) tarafından kurulmuştur.Bugün önderleri Seyyid Abdulbaki Erol’dur. Adıyaman merkezli olup cemaat Ankara ve İstanbul’da da mevcuttur. Ekonomik gücü, mensuplarının işlettiği firmalardan kaynaklanmaktadır. Adıyaman kolu ve Ankara kolu olmak üzere iki kola ayrılır.

“Menzil Tarikatı” denilen aslında Nakşibendi yoludur. Şah-ı Nakşibendi’nin belirlediği usullere göre eğitim gören talebelerin en büyük özelliği, sünnete sıkı bağlılık ve çokça Allah’ı zikretmeleridir.

Nakşbendiyye’nin Mevlana Halid Bağdadi kolundan gelen bu yol, Adıyaman merkezli ve Menzil’de kurulduğu için bu şekilde adlandırılır. Babası Nakşibendi büyüklerinden biri olarak anılan Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni’den onay alan Seyyid Muhammed Raşid Erol tarafından başlatılmıştır.

Menzil’in çok ziyaretçi çekmesi üzerine Seyyid Muhammed Raşid, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada’da zorunlu ikamete gönderilmiş, fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara’ya yerleşmiş, sonra Menzil’e dönmüştür.

12 Eylül’de idamla yargılandıktan sonra afla serbest kalan bazı eski ülkücülerin de cemaate katılmalarıyla Menzilciler Orta Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve hatta Trakya bölgesinde de daha etkili olmaya başladılar. Özellikle Menzil Şeyhi Erol’un Alparslan Türkeş’e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyasi isimler, onun müridleriydiler

Menzil Cemaati’ni diğer cemaatlerden ayıran özellikleri şunlardır:

Cemaatin başında Mürşid bulunmaktadır, Mürşid büyük velilerin onayını alarak yol gösterendir.
Bilgi edinmenin erkekler gibi kadına da farz olduğunu ileri sürmesi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.