real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
13 Nisan 2013

Yolsuzluk iddialarına soruşturma yok….

BÜYÜKŞEHİRSamsun’da Büyükşehir ve Atakum Belediyelerinde kurulan Denetim Komisyonları uzun süren çalışmalarını tamamladı ve raporlar kamuoyuna açıklandı.

Yerel basında da çıkan rapor ayrıntılarında bir çok yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına karşılık Samsun Cumhuriyet Savcılarının sessizliği ise dikkat çekici.

YEREL BASINDA ÇIKAN HABERLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2012 yılı Denetim Komisyonu Raporu’nda yer alan bilgilere göre Büyükşehir Belediyesi 2012 yılında Temsil, tanıtma, ağırlama, tören ve fuar organizasyon giderleri olarak 3 milyon 630 bin 495 TL harcamış.

DÜĞÜNLERDEKİ ALTINLARI BELEDİYE BÜTÇESİNDEN Mİ ALDI ?

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Denetim Komisyonu Raporu’nda Büyükşehir Belediyesi’nin
2012 yılında Temsil, tanıtma, ağırlama, tören ve fuar organizasyon giderleri olarak 3 milyon 630 bin 495 TL harcadığı ortaya çıktı. Belediye’nin 2012’de hangi fuar ve tanıtım faaliyetleri için nerelere ne kadar harcama yaptığının ayrıntıları hazırlanan raporda yer almazken, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın katıldığı düğünlerde takılan altınları da belediye bütçesinden aldığı iddialar arasında.

3 MİLYON 630 BİN TL NEREYE HARCANDI ?

Büyükşehir Belediyesi 2012 yılında Temsil, tanıtma, ağırlama, tören ve fuar organizasyon giderleri için 3 milyon 630 bin 495TL harcarken , yine Denetleme Kurulu Raporlarına göre 2012 yılı içinde sürekli işçilere ödenen para ise 5 milyon 185 bin 113 TL. Belediyenin bu harcamaları nereye yaptığı merak konusu olurken siyasi çevreler bu harcamaların Belediye Meclisi ve kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirtiyor.

DIŞ BORÇ FAZİLERİNE 30 MİLYON 174 BİN 800 TL ÖDENMİŞ

Denetim Kurulu raporunda öne çıkan ve genel rakamlarla yer alan önemli bir ayrıntı da faiz ödemeleri. Büyükşehir Belediyesi 2012 yılında, Dış borç faiz giderleri olarak 10 milyon 58 bin 267 TL, iç borç faizi olarak da 510 bin TL olmak üzere 10 milyon 568 bin 267 TL faiz ödemiş. Toplam olarak Samsunluların 2012 yılında 10 milyon 568 bin 267 TL’si faizlere gitmiş.

SASKİ, SAMULAŞ VE İMAR A.Ş. DENETLENMEDİ

Bu faizler arasında Büyükşehir Belediyesi’nin özel ortaklığı olan SASKİ, SAMULAŞ ve İMAR A.Ş. ‘nin ödediği faziler yok. Bu kurumlarla ilgili olarak henüz bir rapor ve denetleme oluşturulmadı. Siyasi çevreler Belediye’nin büyük ortak olduğu şirketlerin denetim raporlarının da açıklanması gerektiğini belirttiler.


ATAKUM’DA DA RAPOR AÇIKLANDI

Atakum Belediye Meclisi Denetim Komisyonisyonu raporunda, ihaleyle yapılması gereken işlerin doğrudan alımla gerçekleştirildiği, yüzde 10’luk doğrudan alım sınırının aşıldığı, sürekli aynı kişilerden mal ve teklif alındığı gibi bir çok tespit yer aldı

CHP’li Şennur Koçer, Vedat Özdemir, AK Partili Murat Ekşi, Hüseyin Yıldırım, MHP’li Salih Akın’dan oluşan Atakum Belediye Meclisi Denetim Komisyonu, 2012 yılı denetimlerini tamamlayarak raporlarını meclise sundu. Denetim Komisyonu raporundaki çarpıcı tespitler dikkat çekti.


SUÇ İŞLENMİŞ

Raporda, bütçedaki yatırım tutarının ancak yüzde 10’u oranında doğrudan alım yapılabileceği hatırlatılarak 2012 yılı bütçesinde bu oranın geçildiği kaydedildi. Denetim Komisyonu Raporu’nda, “Doğrudan temin yoluyla alınan mal ve hizmet ödeme belgelerinde malı teklif alan, teslim alan ve ödeme yapanların aynı kişiler olduğu görülmüştür. Keşif yapan, tahakkuku yapan ve teslim alan komisyon kişilerinin mutlak suretle ayrı kişilerden oluşturulması sağlanmalıdır. Bu uygulamanın 2012 yılında aynen devam ettiği gözlenmiş olup, suç teşkil ettiğinin bilinmesi gerekir. Doğrudan temin yolu ile yapılan mal ve hizmet alıklarının genellikle aynı firmalar üzerine yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Uygulamanın 2012 yılında da devam ettirildiği görülmüştür. Bu uygulamadan mutlak suretle kaçınılması gerekir” ifadeleri yer aldı.

AYNI FİRMALAR

Denetim Komisyonu’nun tesitleri arasında doğrudan teminlerde piyasadan alınan tekliflerin bazı firmalardan iki ayrı teklif alındığı bunun adreslerden ortaya çıktığını da belirlediği raporunda, “Doğrudan teminlerde bir kaç kez aynı firmadan mal alındığı halde devamlı aynı firmalardan teklif alındığı gözlenmiştir. Bu tür alımlar birleştirilerek açık ihale ile satınalınması veya hizmetin yaptırılması sağlanmalıdır. İhaleli ve doğrudan temin yoluyla yaptırılan işlerde veya alınan mal ve hizmetlerde işi yapan veya malı teslim eden kişi veya firma yetkilisinin işi yaptığını veya malı teslim ettiğine dair yazılı müracaatı şarttır. Bu belgelere rastlanılmamıştır” denildi.

TESLİM ALMA İMZALARI YOK

Cenaze evlerine gönderilen yiyecek yardımında, okullara yapılan malzeme yardımı ve boya, badana, bakım gibi işlerde malzemenin teslim edildiği ve işin yapıldığına dair ilgili kişilerden 2011 ve 2012 yılında imza alınmadığının görüldüğü ifade edilen raporda, “Belediyeye ait taşınmazlar kiralandıktan sonra bakım, onarım ve sarf malzemeleri beledellerinin belediye bütçesinden karşılanmaması gerekirken buna uyulmamamıştır” ibarelerine de yer verildi.

İMAR A.Ş. VE ARAÇ KİRALAMA

Atakum Belediyesi Denetim Komisyonu’nun ilgi çekici tespit arasında Atakum İmar İnşaat A.Ş.’den alınan mal ve hizmetlerin piyasadan yüksek olması da yer aldı. Raporda, “Çok fazla araç kiralaması yapıldığı, yıllık ödeme yapılan her bir araç bedeli ile sıfır araç temin edilebileceği, bu nedenle bunun dikkate alınması, ayrıca kiralanan araçların kontrolünün nasıl yapıldığı ve araçların nerede bulunduğu anlaşılamadı. 2011 yılında yapılan tenkit ve öneriler dikkate alınmayıp gereği yapılmamıştır. Geçmiş yıllarda hatalı uygulamaları bulunan ve görevini tam yapmayan personel ile ilgili bir işlem yapıldaığı görülmüştür.” ifadeleri kullanıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.