real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
16 Temmuz 2013

Yaza Hastalıklarına Dikkat…

yaz-hastaliklarina-karsi-tedbir-alin-4834119_5517_400
SAMSUN Hospital Park Grup Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Melih C. Çetinkaya, yaz hastalıkları konusunda anne babaları uyardı..

SAMSUN – Hospital Park Grup Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Melih C. Çetinkaya, yaz hastalıkları konusunda anne babaları uyardı..

Yaz aylarında sıklıkla görülen ishal, güneş çarpması gibi rahatsızlıkların çocukların sağlığını olumsuz etkilediğine dikkate çeken Uz.Dr. Çetinkaya, çocukları bu tehlikelere karşı korunması için anne ve babalara uyarıda bulundu.

Yaz aylarında en sık görünen hastalıkların başında ishal ve güneş çarpmaları olduğunu belirten Çetinkaya, “Yazın başlamasıyla birlikte soğuk algınlıklarında, öksürüklerde, nezle ve griplerde azalma oluyor. Bunun yerine daha yeni ve farklı hastalıklar görülüyor. Bu hastalıklar içinde en çok ishale rastlanıyor. Tüm dünyada özelikle, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ishal, halen önemli bir sağlık sorunu olarak dikkat çekmektedir. Bunun en önemli nedeni, ishallere bağlı ölümler, tüm dünyada enfeksiyonlara bağlı ölümler arasında ilk üç sıra içinde olmasındandır. Pis sulardan, iyi yıkanmamış besinlerden veya tavuk, mayonez, ketçap gibi gıdalardan bulaşıyor. Dışarıdan alınan meyve ve sebzeler çok güzel yıkanmalı. Suları kaynatıp soğutarak içmekte yarar var” dedi.

Yaz aylarında en çok görülen hastalıklar arasında güneş çarpması olduğunu dile getiren Çetinkaya, şunları kaydetti:

“Özellikle çok sıcak günlerde, havadaki nemin etkisiyle terlemenin zor olduğu zamanlarda, güneş ışınlarının en güçlü olduğu öğle saatlerinde ve rüzgar olmadığı durumlarda olabiliyor. Güneşin altında uzun süre kalınırsa beyindeki ısı düzenleme merkezi bozulur ve vücut ısısı hızla yükselir. Bu nedenle beyin hücrelerinde hasar oluşur; beyin ödemi ile kanamaları görülebilir. Isı düzenleme merkezi vücut ısısı kontrol edemez hale gelir ve ısıyı kaybedemez. Böyle bir durumda aşırı sıvı kaybına bağlı olarak çocuğun ateşi çıkar. Deride kızarıklık, kuruluk ve gerginlik meydana gelir. Ayrıca belirgin halsizlik, baş ağrısı ya da dönmesi olur. Böyle bir durumda çocuğa bol bol sıvı verilerek, elbiselerin derhal çıkartılması ve soğuk bir ortam yaratılması gerekiyor. Vücut ısısı düşürülür. Sıvı kaybının tolere edilmesi büyük önem taşıyor. Ayrıca çocuklar ılık duşa sokularak rahatlatılabilir. Islak çarşafa sarılır. Bilinci yerinde ise hemen içecek verilir. 39 dereceyi bulan bir ateş söz konusu olduğunda doktora başvurulması gerekiyor.” – Samsun

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.