real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
24 Ağustos 2013

Televizyon Bağımlılığının Zararları

televizyon-bagimliliginin-zararlari-4975343_400Televizyon Bağımlılığının Zararları

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, “Çok televizyon seyreden çocuklarda kitap okuma, spor yapma, müzik dinleme, resim yapma ve arkadaşlarla oyun gibi faaliyetler bitmiş olur” dedi.

Anne-babaların televizyon konusunda bilinçli davranması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, televizyonun iletişim çağının artmasıyla birlikte evlerin ayrılmayan bir parçası haline geldiğini vurguladı. Güz, “Ama bunun ile birlikte teknolojinin getirdiği bazı sorunları da beraberinde getirdi. Özellikle çocukların aşırı televizyon seyretmesi, seyredilmesi konusunda halkın daha bilinçli davranması gerekiyor. Bazı çocuklar otizm tanısıyla geldiklerinde, aslında hem büyük sorunun çocuğun uygunsuz bir şekilde televizyon seyretmesi aklımıza geliyor. Televizyon başında oturarak çocukların sosyal ilişkilerden uzaklaştırılması, hatta yemek yerken bile televizyon başındaki çocuğun beslenmesi geliyor. Çocuklar tamamen televizyona bağımlı bir hale gelmiş olabiliyor. Bir çocuğun günde en fazla 2 saat televizyon seyretmesi, eğer 3 yaşından küçük birçok ise bunun süresinin 20 dakikayı aşmaması gerekiyor” diye konuştu.

Televizyon izlemenin bir planı olması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, “Anne-babanın çocukla birlikte televizyon seyretmesi aile ile çocuğun paylaşmasını arttıracak. Anne ve babalar bu sayede çocuğun ne seyrettiği konusunda çocuğu kontrol altına almış olacak. Anne-babanın çok sık programı değiştirmesi de çocuğun dikkatini, konsantrasyonunu bozmasına yol açabilecek bir etken olduğu için beraberce nasıl hangi programlar, nasıl paylaşım olmalı bunların çok dikkatli gözden geçirilmesi gerekiyor. Eğer çocuklar uygun bir şekilde televizyon izlemezlerse neler olabilir, çocuk daha fazla şiddete yönelebilir. Çok televizyon seyreden çocuklarda kitap okuma, spor yapma, müzik dinleme, resim yapma ve arkadaşlarla oyun gibi faaliyetler bitmiş olur. Sürekli vaktini televizyon karşısında geçiren çocukta hiç bir hareket olmadığı için de şişmanlama, fiziksel hastalıklara da zamanla yol açabilir” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.