real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
10 Temmuz 2013

Sezgin Gümüş’le özel ropörtaj…

sezgn fotooMHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığında ismi geçen Sezgin Gümüş’den Samsun değerlendirmesi;

‘MAKYAJ GÜZEL, EKONOMİ KÖTÜ’

Samsun siyasetinde Samsun Sevdalılarının arzu edildiği bir dönemde onun Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olacağı haberi şehir kamuoyunu heyecanlandırdı.

MHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığında adı geçen ve kamuoyunu en çok heyecanlandıran isim olan Sezgin Gümüş’ü İstanbul’daki çalışma ofisinde ziyaret ettik.
Samsun’un eski Belediye Başkanları Kemal Vehbi Gül’ün zekasını, merhum Muzaffer Önder’in hümanizmi ve sıcak insan ilişkileri, mevcut Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın da icraatçı yapısından kesitleri kendisinde gördüğümüz Sezgin Gümüş’ün neden çok sevildiği ve binlerce Samsun’luyu gurbette bir araya getirme başarısını nasıl gösterdiği de adeta bu özelliklerin de gizliydi.

Başarılı ticari yaşamıyla sahibi olduğu şirketler de binlerce kişiye, özellikle Samsun’lulara iş imkanı sunan, İstanbul’da yaşayan hemşerilerinin birlik ve beraberliğinde önemli görevler alan, Samsunspor’a en zor döneminde sahip çıkarak bir dönem de Başkanlık görevinde bulunan Sezgin Gümüş’e adaylığını, Samsun’u ve aklımıza takılan her şeyi sorduk, o da açık yüreklilikle cevapladı…

Anadolu’nun Karadenize açılan kapısı Samsun. Denizi, ormanları yaylaları ve mavi ile yeşilin buluştuğu bir doğa cenneti. Peki Samsun deyince Sezgin Gümüş ne der?

Samsun deyince aklımıza doğduğum kent, şehrim, ilçem, köyüm. Annem babam akrabam. Dedem, dedemin babası. Bir kaç yüzyıllık mazi. Kısaca çok sevdiğimiz memleketimiz, hemşerilerimiz ve mazimiz aklımıza geliyor.

Samsun’un köklü ailelerindensiniz. Sizin çocukluğunuzdaki Samsun ile bugünkü Samsun arasındaki fark ne?

Tabii ki Samsun makyaj olarak güzel bir şehir hüviyetine dönüştü. Çünkü, çocuk yaşlardan beri gurbette yaşayan biriyim ve şükürler olsun gurbette geçirilen bir bayram dahi görmedim. Her bayramı memleketimiz de geçirdim. Son 7-8 senedir de her ayın belirli günleri Samsun’dayım. Her gelişimde Samsun’a muhakkak başka vilayetten bir dostumuzu arkadaşımızı misafir ederiz. Onların benim doğduğum şehri gezip beğenmelerinden övgü dolu sözlerle bahsetmelerinden de büyük mutluluk ve memnuniyet duyuyoruz. Geçmiş yıllar da Samsun’a gittiğimiz de Samsun’un çehresi pek güzel değildi. Son yıllar da bir çehre kazanınca bir şehir hüviyeti kazanınca misafirlerimiz de Samsun ile ilgili methiyeler söylemeye başladılar. Bu da tabii ki hoşumuza gidiyor.

Ya Samsun ekonomisi?

Görüntü anlamında güzel tabii ki iktisadi yönden de gelişmiş olması lazım. Bana göre Samsun bugün hak ettiği yer de değil. Potansiyeli itibari ile bugün İzmir, İstanbul, Ankara Bursa, Gaziantep gibi şehirlerle yarışması gerekirken, neredeyse sıradan şehirlerle iktisadi yönden aynı seviyelere gerilemiştir. Vakti zamanında Türkiye’nin 7 ‘nci büyük kentiyken bugün ekonomik kalkınmışlık ve kişi başına düşen gelir sıralamasında 34’ncü sıraya gerilemiştir. Bu tabii ki hoş değildir. Tekraren söylüyorum; Samsun potansiyeli itibari ile hem bölgesinin, hem ülkenin hem de balkanların önemli gelişmiş zengin kentlerinden birisi olabilir.

Neden gelişemedi Samsun?

Samsun’da var olan mevcut potansiyeli Samsun’un idarecileri harekete geçiremediler. Özetle söylememiz gerekirse bu.

Samsun’da son yıllarda bu dediğiniz artık açıktan da dillendirilmeye başlandı. Samsun’u yönetenlerin Samsun’lu olmamasının şehrin kalkınmasında en büyük engel olduğu konusu?

Samsun’un idareci yapısı derken sadece belirli birkaç isim veya koltuktan ibaret görmemek lazım. Bu yapıyı siyasetten bürokrasiye sivil toplum örgütlerine varıncaya kadar bir bütün olarak görmek ve değerlendirmek gerekir. Yaklaşık 15 yıldır bizim başını çektiğimiz bir Beyaz Samsun akımı başlattık. Şimdi bu Beyaz Samsun ne demek yani beyaz Samsun’lu olmak demek Samsun’un menfaatlerini her şeyin üstünde tutmak, Samsun’un artık bir yerlere gelmesi için çaba sarfeden alın teri döken herkesi biz beyaz Samsun’lu olarak görüyoruz. Dolayısıyla da az önce başlattığımız çevrelerde siyaset erkinde, yerel yönetiminde, bürokrasisinde, sivil toplum kuruluşlarına kadar burada görev alan idari kadroların bizim tarifini yaptığımız Beyaz Samsun anlayışına sahip olması lazım.

Kime burada öncelikli görev düşüyor?

Şimdi şöyle. Bu 15 yıl içerisinde Beyaz Samsun akımı kendi kadrolarını da yarattı. Bunu Samsun’un bugününden kaygı duyan tüm hemşerilerimizin de değerlendirmesi lazım. Bu sadece Beyaz Samsun’luların, şehir olarak tüzel kişiliklerin değil şehir olarak Samsun’da yaşayan 1.5 milyon Samsun’lunun, Samsun dışında yaşayan 2 milyon Samsun’lunun top yekün meselesidir. Dolayısıyla bunu değerlendirmesi gereken Samsun’daki Samsun’luların ve gurbetteki Samsun’lulardır.

Gurbetteki Samsun’lular dediniz. Bizim gözlemlerimiz de onların Samsun’u ve şehrin gidişatını yakından takip ettiğini biliyoruz. Onları birleştiren bir isim olarak sizin yorumunuz önemli…

Mesela en milliyetçi insanlar kimdir. Yurt dışında yaşayan Türklerdir. Çünkü en kıymetli hazinelerinden uzaktalar. Onun içinde en milliyetçi en vatanperver insanlardır. Şimdi Samsun deyince tüyleri diken diken olan insan grubu da gurbette yaşayan insanlardır. Çünkü memleketlerinden kilometrelerce uzakta yaşıyorlar. O gurbette yaşayan Samsun’luların Samsun’la ilgili niyetleri son derece samimidir.

Yani şunu diyebilir miyiz. Samsun’un ekonomik rakamlarda hak ettiği yer de olmamasından en fazla üzüntü duyan yine şehrin dışında yaşayan Samsun’lular?

Gayet tabii.

Samsun’da iş bulamayarak İstanbul’a göç edip gelenler var mı? Sizden iş talebinde bulunanlar?

Çok fazla var. Bu taleplere şu an ülkenin Başbakanı cevap veremiyor ki biz tam anlamıyla cevap verelim. Biz ne yapabiliyoruz bizimle irtibatlı olan tüm işadamlarımızın da çalışanlarının çoğu Samsun’lu. Bundan fazlasını yapıyoruz dersek popülizm yapmış oluruz.

Peki yatırım fakiri Samsun’da şehrin ticaret ve sanayi odasından, eslek kuruluşlarından, sivil toplum örgütlerinden size gelin Samsun’a yatırım yapın diyen oldu mu? Mesela proje göstererek gelin siz de taşın altına elinizi koyun önerisi?

Hayır tersine Samsun’a biz yatırım yapıyoruz. Mesela Samsun’un ilçe bazında en büyük yatırımı son 10 yılda Terme Tersanesidir. Yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımdır. Bu yatırımı yapan arkadaş bizim derneğimizde Başkan Yardımcımızdı. O dönem Samsun’lu Sanayi ve yatırımcı işadamları derneğimizde yaptığımız konferans ta Erkan Bey bize bu yatırımı yapacağını söyledi. Bürokrasi de ki bütün izinlerini biz aldık. Sonra Samsun2da dağın tepesine Ladik Akdağ’a gurbetteki hemşerilerimizle beraber 5.5 milyon liralık yatırım yaptık ve kayak tesisini Samsun’a kazandırdık.

Bu yatırımın karşılığında teşekkür edilmesi gerekirken sizin bir takım sıkıntıları da yaşadığınızı duyduk?

Tabii ki. Yatırım esnasındaki bir takım ilişkilerden dolayı şu anda Ağır Ceza Mahkemesinde dahi yargılanıyoruz. Mesela Ben Samsun’un çocuğuyum ve bu tür muamelelere göğüs gererim. Ama yabancı bir yatırımcı neden bunlara katlansın ki? Adam çeker gider. Çoğu zaman da öyle oluyor. Mesela Gürallar. Neden yatırımdan vazgeçti?

Yıllardır Samsun Tarım, Sanayi Sağlık, Spor kentimi olacak tartışmaları yapıldı. Bir işadamı gözüyle Samsun önceliğini neye vermeli?

Bence Turizm ve Lojistik sektörü Samsun’un geleceğini şekillendirecek iki önemli sektördür. Bir şehirle ilgili iktisadi politikalar planlar ve geliştirirken şehrin öz kaynaklarına bakmak lazım. Mesela tekstil neden Güney kentlerimiz de gelişmiştir. Çünkü pamuk orada. Otomotiv sektörü neden Bursa’da gelişmiş. Çünkü yan sanayi orada. Şimdi Samsun’a bakalım. Ne var şehrimizin zenginlikleri. İki verimli ovası var. Bu iki verimli ovasından dolayı Samsun bir tarım kenti olabilir. Tarımsal sanayi şehrimizde geliştirilebilir. Samsun’da sanayi olabilir ancak kesinlikle gelişmiş ağır sanayi kenti olamaz tabiatı gereği. Doğası gereği Samsun sanayi kenti olamaz. Samsun gelişmiş bir tarım ve tarımsal sanayi üssü olabilir.

Başka ne var Samsun’da?

Karadeniz’e bir bütün olarak bakarsak. Karadeniz de dağlar denize paralel gider. Sadece Samsun’da denize dağlar dik gider. Bu ne demektir? Samsun Çorum Amasya Tokat’ın plaj kenti, Sivas’ın da sahil kentidir. Samsun Karadeniz’in Anadolu’ya açılan kentidir. Samsun’da yine ulaşım imkanları nedeniyle deniz yolu olsun hava yolu olsun, demir yolu olsun kara yolu olsun bu imkanlarından dolayı şehrimiz bir lojistik merkez üssü olabilir. Yol demek medeniyet demek zenginlik demektir. Bu oluşum imkanları ziyadesiyle Samsun’da var ve Samsun’un ekonomik planlarını bu yönde geliştirmesi lazım. Bu anlam da bir master planı hazırlamak lazım. Ticaretin küreselleşmesi ile giderek öne çıkan lojistik sektörünün merkezi olması halinde Samsun’un gelişmiş bir ticaret şehri olacağına inanıyorum.

DEVAMI YAKINDA TILSIM DERGİSİNDE…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.