real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
28 Nisan 2013

Samsun’da örgütlenmişler…

jitem-tanikÖzel yetkili savcılığın seçime yakın “Jitem Dosyası”nı açarak 300’e yakın kişiye operasyon yapılacağı iddia edilirken, Jitem’in örgütlendiği iller arasında Samsun’un da adı geçiyor….

ŞOK İDDİA

Araştırmacı gazeteci Soner Yalçın’a göre 1987 yılında Binbaşı Arif Doğan tarafından Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Samsun ve Erzurum’da örgütlenenen JİTEM’e yönelik büyük bir operasyon yolda…

Bilgi sağlam. Özel yetkili savcılık “jitem Dosyası”nı açmak için hazırlık yapıyor. Hazırlıktan, son günlerde “uzun tutukluluk süresi” ve komutanlar’ın “terör örgütü” üyeliğinden tutuklanmasına “isyan” eden Başbakan Erdoğan’ın da bilgisi var.

Ancak bu operasyon yerel seçimden önce başlayacak. Operasyon başlamadan önce Uğur Mumcu, Turan Dursun, Necip Hablemitoğlu, Bahriye Üçok cinayetleri başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’daki faili meçhul cinayetler Türkiye gündemine getirilerek kamuoyu desteği sağlanacak.

Bu destekten sonra Jitem’le ilgili operasyon başlatılacak. Halen içeride tutulan TSK mensuplarına ilave olarak “Özel Kuvvetler” mensubu çok sayıda personel içeri alınacak.

Bilgilere göre Jitem Operasyonu’nda en az 300 sivil-asker gözaltına alınıp sorgulanacak.

JİTEM:Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Merkezi. 27 Ağustos 1987 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na bağlı olarak “Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM)” adıyla kuruldu. Başlangıçta, Mardin, Silopi, Batman’da faaliyet alanı olarak belirlendi ve toplam iki grup, on bir tim, bu kuruluş içerisinde faaliyet gösterdi

Susurluk kazasının ardından TBMM’de kurulan Susurluk Komisyonu’na bilgi veren eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, “Jandarma teşkilatı içinde JİTEM adında legal ya da illegal bir örgüt kurulmadığını” savunmuş ancak jandarma dışında bu ismi kullanıp kanunsuz işler yapan bir grubun olduğunu söyledi

Binbaşı Ersever’in İtirafları kitabının yazarı araştırmacı gazeteci Soner Yalçın’a göre JİTEM, 1987 yılında Binbaşı Arif Doğan tarafından Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı bünyesinde kurulmuş; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Samsun ve Erzurum’da örgütlenmiştir. Yalçın, JİTEM içerisinde muvazzaflar ve hapishaneden özel izinle çıkarılan PKK itirafçılarının da olduğunu öne sürmüştür.

Susurluk skandalından yaklaşık bir yıl sonra Başbakanlık teftiş kurulu başkanı Kutlu Savaş tarafından hazırlanan Susurluk Raporu da Soner Yalçın’ın bir çok iddiasını doğrulamıştır. Savaş’ın raporuna göre JİTEM özel timlerin idaresi amacıyla Hulusi Sayın’ın Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanlığı (1981-1985) döneminde kurulmuş ve bölgede etkili çalışmalar yapmıştır. Bünyesinde çok miktarda korucu ve itirafçı bulunması nedeniyle ferdi suç oranı yükselmiştir.

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı JİTEM davası için talimatla verdiği ifadesinde JİTEM’in varlığının resmi düzeyde kabul gördüğünü söyledi. Diyarbakır Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Diyarbakır Alay Komutanlığı içerisinde tahsis edilen yerlerde JİTEM levhaları bulunduğunu ifade eden Avcı, Ersever ve ekibinin yapmış olabileceğini tahmin ettiği olayları, HADEP İl Başkanı Vedat Aydın’ın kaçırılıp öldürülmesi, baro başkanın arabasına bomba konulması, Yeni Ülke gazetesinin yakılması, bir derginin basılarak bir kişinin öldürülmesi olarak sıraladı.

Emekli tuğgeneral Veli Küçük sanık olarak yer aldığı Ergenekon davasında yaptığı savunmasında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde hiçbir zaman böyle bir birimin olmadığını ve bu isim kullanılarak sanki gizemli, gayriyasal bir oluşum varmış izlenimi yaratılmaya çalışıldığını iddia etti Emekli albay Arif Doğan’ın, 14 Ağustos 2008’de Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmasıyla beraber JİTEM ile ilgili yeni bilgiler edinildi. Doğan ifadesinde JİTEM’i kendisinin kurduğu ve daha sonra Veli Küçük’e devrettiğini itiraf eti

yakinplan

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.