real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
16 Temmuz 2013

Ramazanda nasıl beslenilmeli?

Medical Park Samsun Hastanesi Diyetisyenlerinden Ezgi Eker Göktaş, ramazan ayında, sağlıklı oruç tutmak için nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.
ramazan-geldi-beslenmeye-dikkat_9534_400
Göktaş, günde ortalama 2-2,5 litre su tüketilmesini ve sahurda sindirimi uzun süren, protein değeri yüksek yumurta, süt, peynir gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini söyledi.

İftar açılırken hızlı şekilde ve fazla yiyecek tüketmemesi konusunda uyarıda bulunan Göktaş, şunları söyledi:

“Oruç açılırken kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yemek ve bu süre içinde yüksek enerjili besinler tüketmek ramazan ayında kilo alımına neden olabilir.”

Ramazan ayında beslenme düzenindeki değişikliklerden dolayı oluşabilecek kabızlığı önlemek için önerilerde bulunan Göktaş “İftar ve sahurda lif oranı yüksek gıdalar (kuru baklagiller, kepekli ekmek, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler tüketilmelidir. Ramazan ayında tüketilen yemeklerin yanı sıra pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır” dedi. – Samsun

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.