real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
02 Eylül 2013

‘Öncelik Ulaşım ve Lojistik’

CNK_8001Samsun’un önceliği ulaşım ve lojistik

Dünya ekonomisinin 4 eksende değiştiğine dikkat çeken Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Dünyadaki yeni gelişmelerin ve Türkiye’nin 2023 hedeflerinin Samsun’a da rol biçtiğini belirterek, “Samsun’un önceliği ulaşım ve lojistik olmalıdır” dedi.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Zeki Murzioğlu, TSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, TSO Genel Sekreteri Süleyman Karabük ile TSO Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis üyelerini yeni hizmet binasında verilen kahvaltıda ağırladı. Başkan Genç, Samsun’un değişen dünyada öne çıkması için ulaşım ve lojistiğe öncelik vermesi gerektiğini söyledi.

YENİ DÜNYA SAMSUN’A FIRSATLAR SUNUYOR

Son derece samimi bir ortamda geçen kahvaltının ardından Murzioğlu, Durmuşoğlu ve Karabük ile beraberindekilere yeni hizmet binasını gezdiren ve yeni uygulamaya konulan teknolojik özellikler ile yeni birimler hakkında bilgi veren Başkan Genç, daha sonra misafirlerine yönelik yaptığı konuşmada, dünyadaki gelişmelerin, 7 bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve tarih boyunca bir ticaret merkezi olma özelliği taşıyan Samsun’u yeniden uluslararası şehir yapacak fırsatlar sunduğunu söyledi.

SAMSUN’U YAKINDAN İLGİLENDİREN PROJELER

Dünya ekonomisinin yeniden şekillendiğine işaret eden Başkan Genç, “AB, Rusya ve Çin, ulaşım ve lojistik planlarını Batı – Doğu ve Kuzey Güney eksenlerinin entegrasyonu üzerine kuruyor. Yani dünya ekonomisi Batı’da ABD ve Güney Amerika, Doğu’da Çin, Hindistan ve Asya Pasifik, Kuzey’de AB ülkeleri ve Rusya, Güney’de Orta Doğu, Akdeniz ülkeleri ve Afrika’nın bazı ülkeleri olmak üzere 4 eksende gelişecek. Buna göre, Trans-Avrupa ve Pan-Avrupa Ulaşım Ağları, Odessa-Helsinki Hattı, PETra, Viking Projesi ve 9. Koridor önem taşıyor. Bütün bunlar şehrimizi de yakından ilgilendiriyor” dedi.

SAMSUN’UN ÖNEMLİ AVANTAJLARI VAR

Dünya’daki gelişmeler ve Türkiye’nin 2023 hedeflerinin Samsun’a da rol biçtiğini vurgulayan Başkan Genç, “AB 9. koridoru Samsun’dan geçiyor.
Samsun’u, Rusya ile Orta Asya ve Ortadoğu arasında köprü yapan Kazvaz projesi ve enerji koridorları, Samsun limanını uluslararası ulaştırma merkezi yapan Viking Projesi, Bağımsız Devletler Topluluğu’nu Kafkasya ve Karadeniz üzerinden Avrupa’ya bağlayan Traceca Projesi Samsun için önemli fırsatlar. 4 ulaşım ağına sahip olan, Anadolu ve Rusya’ya İstanbul’a göre daha yakın olan Samsun’un önemli avantajları bulunuyor. Bu avantajları iyi kullanarak Samsun’u vizyoner projeler, vizyoner liderlik ve topyekün toplumsal seferberlikle geleceğe taşımalıyız” diye konuştu.

İKİ MAVİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

21. yüzyıl dünyasında şehirlerin yarıştığını ve ulaşım ile lojistiğin ön plana çıktığını belirten Genç, “Dünyada lojistik 6 trilyon doların üzerinde bir pazar oluşturdu. Türkiye’de ise bu rakam 70 milyar dolar. Ancak Samsun bu rakamların içinde yok. 2015 yılında lojistik hacminin 12 trilyona ulaşacağı ifade ediliyor. Samsun’a en az 3-4 tane lojistik köy kurmalıyız. Dünya ticaretinin yüzde 12’sine sahip olan Ürdün’ün Akabe Şehri gibi Samsun Serbest Ticaret Bölgesi olmalıdır. Bunların yanında iki mavimizi yani liman ve hava kargo ulaşımını iyi kullanmamız için bu şehre hızlı yolcu treninden önce hızlı yük trenini mutlaka kazandırmalıyız. Ayrıca Samsun’u Ortadoğu’ya bağlayacak olan Irak demiryolu hayata geçirilmelidir. Yani Samsun’un önceliği ulaşım ve lojistik olmalıdır. Ulaşım kalkınmadır” şeklinde konuştu.

ORTAK AKILLA BİRLİKTE YÖNETİM

Samsun ilçelerinin merkezden kopuk olmaması gerektiğini dile getiren Genç, “İlçelerimizi liman ve havaalanına bağlamalıyız. Ancak bütün bunları ortak akıl ve birlikte yönetimle sağlayabiliriz. Şehrin bütün kesimlerinin fikrinin alınacağı bir yönetim sistemi benimsiyoruz. Bilgi ve bilişim çağı olan 21. yüzyılda şehirler yarışıyor. Belediye Başkanlarının başarı kriterleri değişti. Artık yaptığın yol, park kadar değil, artırdığın hastane yatak sayısı, derslik sayısı, otel yatak sayısı, sinema, tiyatro koltuk sayısı kadar başarılısınız. Üniversitelerimizdeki bilgiyi şehirle buluşturmalıyız. “ değerlendirmesini yaptı.

ŞEHRİN KİMLİĞİYLE OYNAMAMALIYIZ

Samsun’un kimliğiyle oynanmaması gerektiğini de vurgulayan Başkan Genç, şunları söyledi: “Samsun’u ileriye götürürken asla şehrin kimliğiyle oynanamamalıyız. Samsun’a yeni figürlerle yeni kimlikler yüklememeliyiz. 7 bin yıllık tarihe sahip olan Samsun, bir Selçuklu şehridir, Osmanlı şehridir ve Cumhuriyet şehridir. Üçünü birbirinden ayıramayız. Şehre bunlar üzerinden değer kazandırılmalıdır. Eğer Samsun’a bunların dışında bir kimlik yüklemeye çalışırsak, bir meyve gibi şehrin genleriyle oynarsak ahlaki değerlerimizi kaybederiz. Samsun bugün ahlaki erozyonda ikinci sırada. Boşanmada 3. Sıradayız. Şehri ulaşım, ticaret gibi bir çok alanda büyütürken, ahlaki değeri ihmal etmeden, ileriye taşımalıyız. Samsun’un arkasındaki gerçek güç gençliktir. Bilgili, donanımlı, ahlaklı, manevi değerleri önemseyen gençler yetiştirmeliyiz.”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve TSO Başkanı Zeki Murzioğlu da, Samsun’un gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı Başkan Osman Genç’e teşekkür etti. Başkan Genç, ziyaretin sonunda Murzioğlu ve Durmuşoğlu’na Osmanlı kaftanı hediye etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.