real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
11 Mayıs 2013

Nedim Şener açıklamalı?

NEDİM KÜCÜK274 sanıklı Ergenekon Davasından tutuklanan ve 375 gün sonra salınan Nedim Şener Türk Hukuk Sistemini hedef aldığı yazısında Galip Öztürk’ün tahliyesini eleştirmişti. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ve bir çok generalin hala tutuklu kaldığı dava da Nedim Şener neden salındı. 375 gün sonra gelen Tahliye mahkemenin geciktirdiği adalet miydi, yoksa Avrupa Birliğinden ve diğer ülkelerin dayatmaları mı? 375 gün tutuklu kaldığı Ergenekon davasıyla alakalı tek satır söz etmeyen Nedim Şener’in tahliyesinden sonra yabancı basın konuyu nasıl işlemiş bir göz atalım;

BBC: “DAVA TÜRKİYE’DEKİ MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN TEST”

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise, “Türkiye’deki Komplo Davası’ndaki Gazeteciler Özgür” başlığıyla verdiği haberde Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın yargılandığı dava için “Türkiye’deki medya özgürlüğü için bir test olarak görünüyor” yorumunu yaptı. Mahkemenin tahliye kararının “sürpriz” olduğunu belirten BBC, “İnsan hakları örgütleri, Türkiye’nin en çok sayıda gazetecinin tutuklu bulunduğu ülkelerden biri olduğunu söylüyorlar” dedi.

FT: “DAVA, İDDİA EDİLEN OTORİTER KAYMANIN EN GÜÇLÜ SİMGESİ İDİ”

Financial Times gazetesi ise, “Türkiye’deki bir yılı aşkın bir süre tutuklu bulunan iki tanınmış gazeteci, uluslararası eleştirilerin Ankara’ya odaklanmasına neden olan bir davadaki ani bir değişiklik ile tahliye oldu” diye yazdı. İngiliz gazetesi, Şener ve Şık’ın Türkiye’de cezaevinde bulunan 100’den fazla gazetecinin arasında bulunduklarına dikkat çektikten sonra “Destekçileri için dava, Türkiye’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki hükümet döneminde gerçekleştirdiği iddia edilen otoriter kaymanın en güçlü simgesi idi” sözlerini de kullandı.

NYT: “İNSAN HAKLARI GRUPLARI ERDOĞAN HÜKÜMETİNİ SUÇLUYOR”

New York Times gazetesi, Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın “hükümeti devirmeye yönelik bir komplonun bir parçası olmaktan suçlandığı”nı belirterek iki gazetecinin bir yılı aşkın bir süre cezaevinde kaldığına dikkat çekti. ABD’li gazete “İnsan hakları grupları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetini, baskılar ve tutuklamaların karışımıyla ifade özgürlüğünü bastırmakla suçluyor” diye yazdığı haberinde Türkiye’de 100’den gazla gazetecinin cezaevinde bulunduğunun belirtildiğini ancak hükümetin bu savı kabul etmediğini de kaydetti.

EL PAİS: “TUTUKLAMALAR, TÜM ALARMLARIN ÇALMASINA NEDEN OLMUŞTU”

İspanya’nın önde gelen gazetesi El Pais de, “Bugün (dün) Türk gazeteciler için mutlu bir gündür” sözleriyle başladığı haberinde, aralarında Ahmet Şık ve Nedim Şener’in de bulunduğu dört gazetecinin “hükümete karşı komplo kurma suçlaması” ile tutuklandığını belirtikten sonra “Geçen yılın Mart ayındaki tutuklamalarının aksine tahliyeleri birçok kişiyi şaşırttı” değerlendirmesinde bulundu. Haberde “Tutuklamalar, Türkiye’de basının maruz kaldığı baskılar ile ilgili tüm alarmların çalmasına neden olmuştu” denildi.

CNN INTERNATIONAL: “AK PARTİ ABD VE AVRUPA BİRLİĞİ’NCE SERT BİÇİMDE ELEŞTİRİLDİ”

Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tahliye edilmesi, CNN International’da haber oldu. CNN, gazetecilerin serbest kalmasının cezaevinin önünde toplanan kalabalık tarafından kutlandığını anlattığı haberinde “AK Parti, gazetecileri yargıladığı için ABD ve Avrupa Birliği’nce sert biçimde eleştirildi” dedi. Haberde ayrıca Türkiye’nin en çok sayıda tutuklu gazetecisi olan ülkelerden biri olduğuna da dikkat çekildi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.