real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
30 Kasım 2013

Mültecilere Yapılan Yardımlar…

vali-huseyin-aksoy-selde-zarar-goren-430-aile-4947978_oSamsun Valisi Hüseyin Aksoy, işlemleri devam edenlerle birlikte Samsun’da 944 mültecinin bulunduğunu söyledi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun’da 929 yabancıya ikamet tezkeresi düzenlendiğini ve 15 yabancının da işlemleri devam ettiğini belirterek Samsun’da toplam 944 mültecinin olduğunu açıkladı.

Dünyadaki sıcak gelişmelerden dolayı sığınma başvurularında yüksek oranda artış gözlendiğini belirten Vali Hüseyin Aksoy, “Başvuruların artması ve illerin kapasitelerin dolması nedeniyle uydu illerimizin sayısı peyderpey arttırılmış. Samsun’da da Bakanlığımızın 30 Kasım 2012 tarihli talimatı ile uydu iller arasına alınmıştır. Samsun’da sığınma talebinde bulunan ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından Samsun’a yönlendirilen ve gelen yabancılar ise, Afganistan uyruklu 353 kişi, İran uyruklu 24 kişi, Irak uyruklu 545 kişi, Gine uyruklu 3 kişi, Azerbaycan, Mali, Gana ve Srilanka uyruklu 1’er kişi ile birlikte Samsun’da topla 929 yabancıya ikamet tezkeresi düzenlenmiştir. Ayrıca Afganistan uyruklu 12 kişi, Etyopya uyruklu 2 kişi ve Irak uyluklu 1 kişi olmak üzere toplam 15 yabancının da işlemleri devam etmektedir. Bunlarla birlikte Samsun’da toplam 944 mülteci bulunmaktadır” dedi.

İLKADIM’DA 896 MÜLTECİ VAR

Mültecilerin büyük bir oranının İlkadım ilçesinde bulunduğuna dikkat çeken Vali Aksoy, “Bu mültecilerin 896 kişisi İlkadım ilçesinde, 41 kişi Canik ilçesinde ve 7 kişi de Atakum ilçesinde ikamet etmektedir. Ayrıca ilimize sığınmacı olarak gelen ve işlemleri devam ederken çeşitli sebeplerle ülkesine dönmek isteyen 57 yabancı taleplerinden vazgeçerek ülkelerine geri dönmüşlerdir” diye konuştu.

MÜLTECİLERE YAPILAN YARDIMLAR

Mültecilere karşı yapılan yardımlardan da bahseden Vali Aksoy, “İlimizde başvurusu kabul edilerek statü kazanmış yabancı bulunmamaktadır. İlimize sevk edilen başvuru sahiplerine BMMYK tarafından ileri bir tarihe görüşme tarihi verilmekte, görüşme gerçekleşene ve sonrasında statü kazanılana kadar da BMMYK tarafından herhangi bir yardım yapılmamaktadır. Serbest ikamete tabi tutulan iltica talebi tetkik edilen yabancıların barınma, sağlık, eğitim giderleri dahil olmak üzere temel ihtiyaçlarını öncelikle kendi imkanlarıyla sağlanmaları gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin sürekli olarak barındırılmalarıyla ilgili bir ödenek veya kaynak bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yer almadıkları için sigortalı sayılmamaktadırlar. Giderlerini karşılama imkanı olmayan ihtiyaç sahiplerine, kendi hayatlarını idame ettirene kadar, geçici olarak imkanlar ölçüsünde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, yerel yönetimler ile sivil toplum örgütleri tarafından kendi mevzuatları ve uygulamaları çerçevesinde çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Kalacak yeri ve maddi durumu bulunmadığını beyan ederek yardım talep edenlerin evlerini tutana kadar açıkta kalmalarını önlemek amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca kısa süreli olarak kalınabilecek 1 otel ile anlaşılmış ve 2 daire kiralanmıştır. İkamet tezkeresi alacak maddi durumu olmayanların, ikamet tezkeresi bedellerinin Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca ödenebilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Maddi durumu yetersiz olduğu anlaşılanlardan harç alınmamaktadır. İkamet tezkerelerine eş ve 18 yaşından küçük çocukları, 6 kişiye kadar refakat yazılmaktadır. İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca nakdi yardım, başvuru sahiplerinin yoğun bir şekilde ikamet ettiği İlkadım ve Canik Kaymakamlıkları Sosyal Yardımlaşma Vakfınca nakdi ve ayni yardımlar, İlkadım ve Canik Belediyelerince de aynı yardımlar yapılmaktadır. İlimizde ikamet eden sığınmacılara bugüne kadar merkez, ilkadım ve Canik Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarınca 534 bin 433 TL sağlık ve nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarınca da sığınmacılarımıza yardımlar yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

SAMSUN 214 SURİYE UYRUKLU YABANCI VAR

Samsun’da 214 Suriye uyruklu yabancının da bulunduğunu belirten Vali Aksoy, şu bilgileri verdi: “Ayrıca ‘Geçici Koruma’ kapsamında ülkemize kabul edilen Suriyelilerle ilgili mevcut sığınma prosedürümüz bulunmamaktadır. Bu yabancılarla ilgili bakanlığımızca hazırlanan yönerge kapsamında yürütülmektedir. Bu yabancılar Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman illerindeki çadır kentlerde barındırılmaktadır. Bununla birlikte, Samsun’da iltica ve sığınmacı kapsamında bulunmayan, iç savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriye uyruklu 214 yabancı ikamet etmektedir.” – SAMSUN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.