real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
31 Temmuz 2013

MASA BAŞI ÇALIŞANLAR DİKKAT

Uykusuzluğun Göz Sağlığı Üzerindeki Etkisi
uykusuzlugun-goz-sagligi-uzerindeki-etkisi-4891320_400
Dünyagöz Samsun Hastanesi Başhekimi Opr. Dr Ali Tarık Sakoğlu, uykusuzluğun uyku apnesi geçmişi olan orta ve ileri yaştaki kişilerde anterioriskemik optik nöropati (AION) gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini ve görme kaybına neden olabileceğini söyledi.

Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı gözler için 6-8 saatlik düzenli uyku uyumak gerektiğini anlattı. Özellikle yoğun tempoda çalışanların düzenli uyku uyumaları ve mümkünse öğle yemeğinden sonra gözlerini 5-10 dakika dinlendirmeleri gerektiğini ifade eden Dr. Sakoğlu, “Yapılan çalışmalar günde en az 5 saatlik uykuya ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Her akşam aynı saatlerde uyumak gözleri dinlendirmektedir ve karanlıkta uyumak gözler içindaha faydalıdır” dedi.

MASA BAŞI ÇALIŞANLAR DİKKAT

Dr. Ali Tarık Sakoğlu, uykusuzluğun en çok masa başı çalışanları (bilgisayar karşısında) etkilediğini belirterek, bu nedenle masa başı çalışanların 20-20-20 kuralına göre gözlerini dinlendirmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Bu kuralı her 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa bakmak olarak tanımlayan Dr. Sakoğlu, şunları söyledi: “İnsanlar genel olarak normalde bir dakikada 15-20 kez gözlerini kırparlar. Ama konsantrasyon seviyesi arttıkça, kırpma sayısı azalır. Bilgisayarda çalışırken dakikadaki göz kırpma sayısı 5’e düşer ve göz sürekli açık olduğu için gözyaşı buharlaşıp uçar. Bu da gözlerinin kurumasına sebep olur. Uzun süre bilgisayarda çalışırken bilinçli bir şekilde gözleri daha fazla kırpmakla gözyaşı tabakası ve gözlerin nemliliği korunmuş olur .”

UYKUSUZLUĞUN SONUÇLARI

Dr. Ali Tarık Sakoğlu, uykusuzluğun uyku apnesi öyküsü olan orta ve ileri yaştaki kişilerde

anterioriskemik optik nöropati (AION) gibi ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabileceği uyarısında bulundu. Bu durum özellikle yaşlanma ile ortaya çıkan kan damarlarının bir inflamatuar (iltihabi) hastalığı olarak tanımlayan Dr.Ali Tarık Sakoğlu, “Yetersiz kan akımı nedeniyle optik sinirde hasar oluşur ve görme kaybına neden olabilir” şeklinde konuştu.

Dr. Sakoğlu, uykusuzluğun göz sağlığı üzerinde meydana getirdiği diğer rahatsızlıkları şöyle sıraladı :

“Uykusuzluk gözaltı kapaklarında ödeme ve göz kapağı şişliklerine veya torbalanmaya yol açar.

Gözlerin etrafında koyu halkalar oluşmasına yol açar. Uykusuzluk nedeniyle göz kapağı kaslarında spazm görülür(kapak seyirmesi). Bu istemsiz kas kasılmalarına myokymia adı verilir. Bu göz kapağı spazmları ağrılı değildir, görüşe zarar vermez ama rahatsız edici olabilir. Uykusuzluk göz kuruluğuna yol açabilir. Göz kuruluğuna bağlı ağrı, batma, yanma, ışığa karşı hassasiyet, kaşıntı, kızarıklık ve bulanık görme görülebilir.” – SAMSUN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.