real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
21 Şubat 2014

Kızıl Geyiklere Huzur Sağlıyorlar

kizil-geyiklere-huzur-sagliyorlar-5696283_6719_400İLYAS GÜN – Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Kunduz Geyik Üretme İstasyonu’nda yetiştirilerek doğaya salınan kızıl geyikler, Kunduz Ormanı’nda yaşamlarını avlanma baskısı olmadan sürdürüyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğünce, Vezirköprü ilçesinde eti, derisi, tüyü, trofeleri ve postu için avlanan, nesli tehlikede olup gen kaynağı değerine sahip, biyolojik çeşitlilik açısından önemli endemik türlerin üretilmesi amacıyla 1984 yılında kurulan, 1 erkek ve 1 dişi kızıl geyik ile üretime başlanan Kunduz Geyik Üretme İstasyonu’nda 30 yılda 50 geyik yetiştirildi.

Doğada popülasyonunun artırılması amaçlanan geyiklerin, avcı baskısı altında kalmaması için Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak bir proje yapılarak, cuma namazlarında vatandaşlar geyikleri vurmamaları ve rahatsız etmemeleri konusunda uyarıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, AA muhabirine, kızıl geyiklerin Avrupa’nın çoğu kısmında, Kafkas Dağları bölgesinde ve Hazar Denizi’nin batısı ile Anadolu’da yaşadığını söyledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 1984’te kurduğu istasyonda  doğaya salınanlar hariç 32 kızıl geyik bulunduğunu bildiren Karaman, geyik üretim çalışmalarının sürdürüldüğünü anlattı.

“Geyiklerin insanlarla iç içe yaşamasını istemiyoruz”

Emin Karaman, doğaya saldıkları geyiklerin zaman zaman vatandaşlar tarafından rahatsız edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu sorunun çözümü noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak proje hazırladık. Özellikle cuma namazlarında vatandaşlarımız geyikleri avlamamaları ve rahatsız etmemeleri konusunda uyarıldı, bu şekilde insanlarımız geyikleri rahatsız etmemeyi öğrendi. Yani insanlarımız geyiklerle yaşamayı öğrendi ancak geyiklerin insanlarla iç içe yaşamasını istemiyoruz. Onlar yabani birer hayvan olarak doğada bulunsun istiyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.