step mom and son porn videos

logo

reklam

KADEF Başkanıyla söyleşi

Samsun’un en büyük sivil toplum örgütüne ‘Bir araya gelin’ emrini Atatürk vermiş;

 

Kavak’lıları ATATÜRK örgütlemiş

 

Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF) Başkanı Op. Dr Yılmaz Karagöz  Kavak’lıları bir arada tutan ruhun milli mücadele ruhu olduğunu belirtirken, ‘Atatürk Kavak’lılara savunma Derneği kurun demiş. Bizi güçlü kılan bu ruha sahip olmamız’ dedi.

 

 

Kısa adı KADEF. Açılımı ise Kavak Dernekler Federasyonu. Yaklaşık 10 binin üzerindeki üyesiyle şehrin en güçlü sivil toplum örgütlerinden. Federasyon hizmet binası, lokalleri, kütüphanesi, dinlenme salonlarıyla kurumsal yapısını eksiksiz bir şekilde tamamlayan KADEF, gerçekleştirdiği etkinliklerle de Samsun kamuoyunda gündem oluşturmaya devam ediyor.

Bu federasyonun Başkanı ise Samsun’luların mesleki olarak ta yakından tanıdığı, tıp sektörünün saygı duyulan isimlerinden Op. Dr. Yılmaz Karagöz.

İşte küçük bir dernek ten Federasyona giden başarılı sürecin her aşamasında katkısı olan ve halen Başkanlık görevini de yürüten Yılmaz Karagöz ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi de KADEF’i ve hedeflerini konuştuk.

 

 

KADEF’in kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

 

Derneğimizin kuruluşu eskiye dayanıyor. 1984-1986 yılları arasında kuruldu. Tabiî ki o yıllar da o dönemin şartları nedeniyle insanları bir araya getirmek ve dernekleşmek zor. Derneğin kuruluş yıllarında çeşitli sancılar, sıkıntılar yaşanmış. Biz 1998 yılından beri Derneğin içindeyiz. Rahmetli Başkan İlyas Eynel vardı o dönem. Ondan yönetimi devraldık. Derneğimize bir lokal kazandırdık. 2010 yılında ise 15 dernekle birlikte Federasyonu kurduk. Ve şu anda KADEF olarak bize bağlı 38 Dernek ve 10 binin üzerinde üyemiz var.

 

Böylesine büyük bir yapılanma nasıl oluştu. Daha da önemlisi bu birlikteliği nasıl bir arada tutuyorsunuz?

 

Bizim ilçemizin Samsun’a yakın olması Samsun’da bir araya gelmeyi mecbur bırakmış. Bu insanlar yazın belirli dönemlerini ilçelerinde geri kalan zamanlarını ise Samsun merkez de geçirmekteler. Düğünler de dernekler de cenazeler de özel günler de hemşerilerin birbirlerine destek olma ihtiyacı doğuyor. Kavak kültürünü örf ve ananelerini yaşatmak adına bir araya geliyorlar. Burası bir hemşeri derneği olmasına rağmen hemşerilik şovenizmine kesinlikle yer olmayan bir kuruluştur. Bizler Samsun’da yaşayan tüm Samsun’luları Samsun’lu hemşehri olarak gören ve hepsini aynı derece de sevgiyle karşılayan bir anlayışa sahibiz. İçimiz de her türlü siyasi görüşü olan üyelerimiz olmasına rağmen hiçbir zaman federasyonu siyasallaştırmaya tahammülümüz yoktur. Federasyon bir sosyal faaliyet grubu olarak kalmalıdır ve faaliyetlerini sürdürmelidir. Bizi bir arada güçlü bir şekilde tutan anlayış belki kendi içimizde çok sesli bir yapıya sahip olurken, dışarıya karşı tek ses halinde duran hemşeri bilincimizdir.

Mustafa Kemal Atatürk ilçemize geldiğin de Kavak’lılar ona; ‘Durumumuz çok perişandır. Buna bir son verilmesini istiyoruz. Eğer gerekirse dedelerimizden kalan silahlarla bu eşkiyalara karşı koyarız’ deyince Atatürk, ‘Siz bir savunma Derneği kurunuz’ demiştir.

Bugün sayısı 60’ları geçen ve onları bir arada tutan Kavak Derneklerinin temelinde de bu anlayışın bu ruhun olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

Samsun’un Federasyonlaşan ilk hemşeri derneğisiniz sanırım.

 

Evet biz Federasyonlaşan tek derneğiz. Şu an Gümüşhane’lilerin böyle bir yapılanma içinde olduklarını duyuyoruz.

 

 

 

 

2012 yılında Kadef olarak bir çok etkinlik düzenlediğinizi biliyoruz. Faaliyetlerinizi başlıklar halinde anlatır mısınız?

 

Evet 2012 yılında bir çok sosyal ve kültürel etkinliğe imza attık. Kavak’lıların geleneksel bir etkinliği olan ve yıllardır yaşatılan Kaz Tiriti ziyafetini 6 akşam boyunca dernek gruplarımızın katılımıyla KADEF lokalinde gerçekleştirdik. 2012 yılı başında köy dernekleriyle kahvaltılı toplantılar yaparak, hem sorunlarını dinledik hem de kendi aralarında kaynaşmalarını sağladık. Yine ocak ayında Dünya ve Olimpiyat şampiyonu efsane güreşçimiz ve hemşerimiz Yaşar Doğu’yu anma törenleri düzenledik. Bu etkinlikler kapsamında Yaşar Doğu’nun öğrencisi olan hayattaki Kavak’lı güreşçilerimize Gazi sahnesinde etkinlik düzenledik. Şubat ayı içerisinde Kadef’e bağlı derneklere yeni çıkan dernekler yasasıyla ilgili seminerler düzenleyerek bilgilendirilmelerini sağladık. 20 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’dan Anadolu’ya ayak bastığı ilk yer olan Kavak ilçemizde yapmış olduğu faaliyetleri anlatmak amacıyla ilçemiz Ata yolunda bir konvoy tertip ettik. Ramazan ayında KADEF lokalinde 4 ayrı iftar yemeği düzenleyerek federasyona bağlı derneklerimizi bir araya getirdik. 2 Eylül Pazar günü Kavak Güven göletinde geleneksel hale getirdiğimiz KADEF Karakucak yağlı güreş şenliğimizi icra ettik. Bundan sonra da Kavak adıyla özdeşleşen ve Yaşar Doğu ruhunu anlatan bu etkinliklerimize devam edeceğiz. Ekim ayında Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da kurtuluş hareketini başlattığı Kavak ilçemiz de karşılayan ve 200 atlısı ile ‘Emrinizdeyim paşam’ diyen Canbolatoğlu Berzak Ekrem beyin  Federasyonumuz tarafından yaptırılan anıt mezarının açılışını yaptık. Kasım ayında öğretmenler gününden önceki bir tarihte Kavak’lı ve 75 yaşının üzerinde olan öğretmenlerimize Gazi sahnesinde vefa günleri düzenledik. Aralık ayında Samsun Valiliği öncülüğünde Meme Kanseri ile ilgili seminer çalışması Kadınlar Kolumuz tarafından lokalimizde gerçekleşen son etkinliğimiz oldu.

 

Peki yeni yıl da neler yapmayı hedefliyorsunuz KADEF olarak?

 

Planlarımız da önümüzdeki yıl bu programın bir eşdeğeri yapılacak. Yaşar Doğuyu anma Ata yürüyüşü ve KADEF karakucak güreşleri düzenlenecek. Bunun yanında kuruluşumuzu tamamladığımıza göre sosyal faaliyet olan öğrenci burslarının yanı sıra muhtaç durumdaki hemşerilerimize her türlü desteği vereceğiz. Ayrıca Federasyon dışında kalan ve henüz kuruluş aşamasında olan derneklerin Federasyon çatısı altında toplanmalarını sağlayacağız.

 

Kaz tiritinin yanı sıra  Kavak’ın meşhur Keşik adeti var. Bu gelenek devam ediyor mu ilçe de?

 

Evet devam ediyor. Keşik adetimiz ilçemiz de 2 türlü yer bulur. Bayram namazlarından sonra tüm köylü yemek getirir, orada herkes kaynaşarak bir piknik havasında bayramın amacı olan Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin en güzel örnekleri sergilenir. İkincisinde ise köyün imamının da önderliğinde sırayla belirlenen bir hane o gün tüm köy halkına ve köye gelen misafirlerine sabah öğle akşam yemeklerini ikram eder. Keşif adetimiz köydeki imecenin bir çeşididir. Yine çoğu köyümüzde beden gücü gerektiren işlerde köy halkı birbirine yardım ederek, Kavak’lıların ruhunda var olan yardımlaşma ve dayanışma duygusunu ortaya koyar.

 

 Kavak ilçemize gelecek olursak Organize Sanayi bölgesinin ilçeye kurulmasının ardından ekonomik canlanma yaşanmaya başladı? Özel sektör ve devlet  yatırımları yeterli mi?

 

Evet dediğiniz gibi ilçemiz Organize Sanayi Bölgesinin gelmesiyle özel sanayi yatırımlarını da çekmeye başladı. Ben bir Kavak’lı olarak ilçemize yapılan üretime dayalı bütün yatırımlara destek veriyorum. Bir ilçenin ekonomisi kamu yatırımlarının yanı sıra üretime dayalı özel teşebbüs yatırımlarıyla eşdeğer büyür. Mevcut yatırımlar tabiî ki yeterli olmayabilir fakat OSB’nin ilçemizde kurulmasının yeni yatırımların da önünü açacağı kanısındayım. Kavak ilçemiz yıllarca Kireç, Kiremit ve Tuğla fabrikaları tarafından toprağından da istifade edilen sanayi yatırımlarına ev sahipliği yaptı. Ancak bu yatırımlar dar bir çevre tarafından yapıldı ve ne yazık ki Kavak ilçemize hiçbir faydası olmadı. Çünkü ilçe de kazandılar ama ilçemize hiçbir yatırım yapmadılar. Mesela yerel yetkililerinde desteğiyle okul, derslik veyahut da mevcut eğitim kurumlarında iyileştirmeler yapabilirlerdi, yada mevcut yatırımlarını artırabilir, daha fazla kişiye iş aş verebilirlerdi. Sanayici işadamları bu yatırımları yapmazken, 15 yıl önce bizzat şahit olduğum ve beni çok duygulandıran bir olayı anlatayım size. Rahmetli olan Osman Taşkın isimli hayırsever bir hemşerimiz Kavak Merkez İlköğretim okuluna 30 adet bilgisayar bağışlamış, ilçedeki diğer okullara da çeşitli yardımlar yaparak Kavaklı olma duyarlılığını çok güzel bir şekilde o yıllar da göstermiştir. Şimdi Kavak İlköğretim okulunda onun adını taşıyan bir bilgisayar odası bulunmakta ve ismi orada yaşamaktadır. Bunlar toplumsal duyarlılığı olan, yaşadığı toprakların sevgisini içinde barındıran insanların yapacağı işlerdir. Rahmetli Osman Taşkın’ın toplumsal duyarlılığı herkese önemli bir örnektir.

 

Tam da bu nokta da KADEF Başkanı olarak Samsun ve il dışında yaşayan Kavaklı hayırsever işadamlarınıza mesajınız nedir?

 

Tabiî ki bende bir Kavak’lı olarak eğer yatırım yapacaksam önceliğim her zaman Kavak olur. Doğduğumuz topraklara bizim borcumuz var. Kavak’lı işadamları gelsinler ilçemize yatırım yapsınlar. İlçemiz yatırım için her türlü avantaja ve alt yapıya sahip. Şu anda değişik sektörler de yatırımlar mevcut. Yatırımı düşünen hemşerilerimize açık olarak çağrı yapıyorum. Kavak ilçemize gelsinler, üretim yapan firmaları incelesinler. İlçemize yatırım yapılmaması için hiçbir neden yok.

 

KADEF olarak yaşadığınız en büyük sıkıntı nedir?

 

Biz KADEF olarak görev dağılımını yapmış, sosyal birimlerini oluşturmuş ve hedefleri doğrultusunda hizmet misyonuna uygun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu çalışmalarımız da özellikle bürokrasi kesiminde hizmet alan Kavak’lı hemşerilerimiz den daha fazla katılım bekliyoruz. Bulundukları görevler de Federasyonumuza daha çok katkı da bulunabilirler. Ben bir doktorum ve görev aldığım kurum da da hemşerilerime her türlü konuda yardımcı olmaya çalışıyorum. Samsun’da 50’nin üzerinde doktorluk yapan hemşerimiz var. Ama Federasyonumuz da tek doktor olan benim. Mühendislerimiz de çok Samsun’da. Onlar da gelsinler, Federasyon çatımız altında faaliyetlerimize katılsınlar.

 

Peki Federasyonunuza katılım da sıkıntı yaşadığınız insanlarla bu güne kadar bir araya geldiniz mi ?

 

Evet zaman zaman toplantılarla bir araya geldik fakat toplantı da alınan kararları icraata dönüştüremedik. Alınan kararlar ne yazık ki lafta kaldı. Biz Samsun’da yaşayan tüm Kavak’lı hemşerilerimizi bekliyoruz. Birlikten kuvvet doğar anlayışıyla Kavak’lı tüm  hemşerilerimizi Federasyonumuz çatısı altında bir olmaya beraber olmaya, toplumsal açıdan faydalı işlere imza atmaya çağırıyoruz.

 

Samsun dışında yaşayan Kavak’lılarla ilişkileriniz nasıl?

 

İstanbul da yaşayan Kavak’lı hemşerilerimizin SADEF adıyla kurulan Federasyonları var. Bursa da var. Bizim de tüzümüğüz de olan maddeyle 3 federasyonun çatımız altında birleşerek Konfederasyon olma fikrimiz oluşmuştu. Önümüzdeki süreçte bu konuyu tekrar gündemimize almayı düşünüyoruz.

 

Sayın Başkan çok teşekkür ediyoruz zaman ayırdığınız için Tılsım olarak sizlere.

 

Ben de değerli dostum Yazı İşleri Müdürünüz Abuzer Sürücü nezdinde sizlere teşekkür ediyorum çalışmalarımıza yer verdiğiniz için. Tüm hemşerilerimin ve Samsun halkının yeni yılını da kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Share
.