real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
19 Mayıs 2013

İlkadım’dan büyük hizmet…

KİTAPKÜCÜKTarih boyunca pek çok topluluğa ve medeniyete ev sahipliği yapmış Samsun şehrinin geçmiş tarihi kitaplaştırıldı. İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün desteğiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Omü) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu tarafından hazırlanan “İlk Çağdan Osmanlılara Samsun” adlı kitabın tanıtım galası yapıldı.

TELLİOĞLU: ‘Samsun’un Tarih algısını değiştireceğiz’

Açılış konuşmasın yapan Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, “Yaşadığımız şehrin geçmişi hakkında en yakın kaynaklara ışık tutacak sizlerde oluşan Samsun tarih algısını yazmış olduğum kitapla değişeceğini göreceksiniz. ‘İlk Çağdan Osmanlılara Samsun’ adlı kitabımızı okuduğunuzda bu zamana kadar Samsun hakkında yazıla çizilen resmi ve popüler yayınlardaki yazıların eksik,yanlış ve hatalı olduğunun farkına varacaksınız.” dedi.

‘TARİHİ İYİ ANLAMAMIZ GEREKİYOR’

Samsun tarihi hakkında yazılan kaynakları Osmanlı sonrası dönem ve Cumhuriyet dönemi üzerine yoğunlaştığının altını çizen Tellioğlu, ‘Samsun Karadeniz Bölgesinin en büyük şehridir. Tarih boyunca bir çok uygarlığa beşiklik yapmış bu kentle ilgili çalışmaların büyük kısmı Osmanlı hakimiyeti ve sonrasına aittir. Arkeologların yaptığı çeşitli araştırmalarla şehrin ilk çağı aydınlatılmaya başlamıştır. Ancak Roma, Selçuklu ve Canik Beylikleri döneminde Samsun’un durumuyla alakalı çalışmalar bir elin parmaklarını geçmez. Haliyle şehrin tarihinin bu kısımları aydınlatılmaya muhtaçtır. İlk ve Orta Çağda kentin tarihi derli toplu olarak ortaya konamadığı için kamuoyunda öyle bir bilgi kirliliği ortaya çıkmıştır ki belgelerden elde edilen gerçekler, sıkça tekrarlanan yanlışlıklarla Samsun tarihini öğrenenlere şaşırtıcı gelebilmektedir. Elinizde her zaman bulunacak bu eserle Osmanlı öncesi döneme ait bilgi eksikliğini önemli ölçüde kapatılacak. Osmanlı öncesi dönemi iyi anlayamazsak Osmanlıyı iyi anlayamayız. Bugünümüzü ve yarınımızı iyi yorumlayamayız. Kitap da yer alan haritalar da çalıştığımız ajansın da katkılarıyla 1800 ve 1900 yıllar da şehrimize gelen araştırmacıların kütüphanelerdeki tozlu raflardan çıkartıp birebir orjinalini kitabımıza koyma bahtiyarlığına da eriştik’ dedi.

‘SAHA ÇALIŞMASI YAPTIK’

Kitabın hazırlanış aşamasında cok ciddi bir çalışma içine girdiklerini belirten Tellioğlu, ‘Ekip arkadaşlarımızla birlikte cok ciddi bir saha çalışması yaptık. Osmanlı dönemi öncesi Samsun ile alakalı ne kadar eser varsa topladık. Samsun, Bafra ve Çarşamba’daki eserlerin bir çoğunu burada görebilirsiniz. Bu çalışmalarımız da üzüldüğümüz anlar da oldu, sevindiğimiz zamanlar da. Mesela Çarşamba ilçemiz de atalarımıza ait bir çok eserin restore edildiğini gördük. Buna karşılık Bafra ilçemiz de Türbe köyünde Türk varlığının en eski yapıtlarının özellikle define avcıları tarafından nasıl talan edildiğini görmek bizi fazlasıyla üzdü’ dedi.
Deniz kıyısında olan şehirlerin bir kalesi olduğuna dikkat çeken Tellioğlu ‘Maalesef Saathane ve Büyük cami çevresinde bulunan kalemizin tarihi parçalarını hoyratça çeşitli binaların temellerine gömmüşüz.” dedi.

DEMİRTAŞ: ŞEHRİN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK

‘Yaşadığımız şehir hakkında bir çok doğru bildiğimiz bilgilerin bu kitapla yanlış olduğunu üzülerek öğrendik’ diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ‘Şehrimizin kültürel gelişim ve tanıtımına imkan sağlamak yolunda bu esere katkı ve destek vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Emeği geçen başta Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu ve çalışma ekibine teşekkür ediyorum “dedi.

Konuşma sonrası İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Çok eski çağların ticaret ve kültür merkezi liman şehri olan Samsun’un insanlık tarihi açısından önemi olan bu eserin yazarı Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu’na plaket ve bir bükle çiçek takdim etti.

Programın finalinde Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’a ve katılımcılara imzaladığı “İlk Çağdan Osmanlılara Samsun” adlı kitabın imza töreni gerçekleşti.

Gazi Sahnesinde gerçekleşen galaya İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Prof. Dr. İbrahimTellioğlu, Prof. Dr. Metin Eker, Prof. Dr. Memduh Erkil, Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut, Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, Doç. Dr. Rifat Günbay, Doç. Dr. Mehmet Göçer, Gazeteci Yazar Osman Kara, Mehmet Akçay, Mehmet Halistin Kukul, İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Özmen, Özel Kalem Müdürü Nevzat Özenç, Başkan Danışmanı Şerif Mırık, Belediye Meclis Üyeleri, İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ferhat Çobanoğlu, Türk Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Belediye daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

kitapkücük

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.