real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
15 Şubat 2013

İlkadım’dan atık yağı kampanyası

İlkadım Belediyesi, bitkisel ve hayvansal atık yağların toplanıp biyodizele dönüştürülmesi amacıyla Evlerden Bitkisel atık Yağ Toplama Projesi başlattı. Daha önce kurumlardan ve iş yerlerinden de toplanan atık yağlar, evlerden de toplanıp, lisanslı firmaya verecek. Halkı kampanyaya destek vermeye davet eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 5 litre kullanılmış atık yağ biriktirip kendilerine teslim eden ev hanımına 1 litre yemeklik yağ vereceklerini söyledi.

Evlerden Bitkisel atık Yağ Toplama Projesi’nin startı Acem Tekkesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla verildi. İşletmelerinde atık yağ biriktiren esnafların katıldığı toplantıda İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında bitkisel atık yağların toplanıp geri dönüşüme kazandırılmasının önemine dikkat çekti. Özellikle kullanılmış atık yağların lavabolara döküldüğü, bunların suya karıştığını ifade eden Başkan Demirtaş, bunun çevre ve insan sağlığına büyük zarar verdiğini kaydetti.

Atık yağların geri dönüşüme kazandırılmasında Türkiye’nin gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığını vurgulayan Demirtaş, “Ülkemizde 1.5 milyon ton atık yağ çıkmasına rağmen bunun ancak 350 bin tonu toplanabiliyor. Evlerde atık yağlar genelde lavabolara dökülerek yer altı sularına karışıyor. 1 litre yağ 1 milyon litre suyu kirletiyor. Bu suları tekrar içiyoruz. Bu yağların kanalizasyonlara gitme yerine milli ekonomiye kazandırılmasını, çevreye ve insan sağlığına zarar vermesini önlemek istiyoruz. Bu amaçla kampanyamızı başlatıyoruz. Halkımızın destek vermesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Atık yağ toplamaya kurumlardan başladıklarını, 2009’dan itibaren evleri de dahil ettiklerini hatırlatan İlkadım Belediye Başkanı, “2009 yılında 10 bin 525 litre kullanılmış atık yağ toplanırken geçen bu rakam 40 bin 385 bin litreye çıktı. Bu kampanyayla işi biraz daha geliştirmek istiyoruz. Çöpler geri kazanımla nasıl altın oluyorsa, bu kampanyada da 5 litre atık yağ getirene 1 litre yeni yağ vereceğiz. Amacımız, halkımızı geri dönüşüme teşvik etmek. Hanım kardeşlerimiz evlerde atık yağlarını dökmeyip toplayacak. 5 Litre olduğu zaman belediyemize müracaat edecek. Gelip alacağız ve yerine 1 litre kullanılabilir yağ vereceğiz. İnşallah çabamız yerini bulur ve hem insanlarımız sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamış olurlar.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl İlkadım ilçesindeki evlerden, 350 kg bitkisel atık yağ toplanmıştı. Kampanya çerçevesinde ev hanımlarına yönelik bilgilendirme çalışmalarının da yapılacağı öğrenildi. Basın toplantısında atık yağ biriktiren esnaflara da teşekkür belgesi verildi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.