step mom and son porn videos

logo

reklam
24 Temmuz 2013

Hipertansiyon Hastaları Oruç Tutmak İçin Doktora Danışmalı


Uzmanlar, Ramazan ayında oruç tutmak isteyen vatandaşlar arasında halk arasında tansiyon veya yüksek tansiyon denilen hipertansiyonu bulunanların dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulundu.

hipertansiyon-hastalari-oruc-tutmak-icin-dokt-4863505_400
Uzmanlar, Ramazan ayında oruç tutmak isteyen vatandaşlar arasında halk arasında tansiyon veya yüksek tansiyon denilen hipertansiyonu bulunanların dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Hipertansiyonun toplumda sık karşılaşılan bir durum olduğunu hatırlatan Medikal Park Samsun Hastanesi Dahiliye Uzmanlarından Uzm. Dr. Feride Özen, bu sebeple oruç tutmaya karar veren hipertansiyonlu kişilerin bazı kurallara uyması gerektiğini belirtti.

GÜNDE BİR VEYA 2 DEFA İLAÇ KULLANANLAR TUTABİLİR

Uzm. Dr. Özen, sözkonusu kişilerin günde 1 veya 2 defa ilaç kullanarak kan basıncını dengede tutmaları halinde oruç tutabileceklerini söyledi. Özen, “Şayet günde 3-4 kez ilaç gerektiren bir hipertansiyon hastasıysanız veya hipertansiyona eşlik eden böbrek, kalp ve beyin damar problemleriniz varsa oruç tutmak riskli olabilir. Tuz içeriği yüksek gıdaların sahurda ve iftarda alınmaması gerekir. Mesela tuzlu peynir, zeytin, turşu, kavurma, pastırma, sucuk gibi yiyeceklere dikkat edilmelidir. Ayrıca yemeklerde tuzsuz ekmek tercih edilmelidir. Sebzelerin tansiyonu düşürmede yararlı olduğu biliniyor, iftarda sofralarımızdan bol salata ve yeşilliği eksik etmememiz gerekmektedir. Gün boyu susuz kalan vücudun sıvı ihtiyacı iftardan sahura kadar geçen sürede mutlaka karşılanmalıdır.” dedi.

SEBEBİ HENÜZ BİLİNMİYOR

Hipertansiyon vakalarının yüzde 90 oranında belirtisinin ya da sebebinin bilinemediğini ifade eden Özen, “Bu tip hipertansiyona tıp dilinde esansiyel hipertansiyon veya primer (birincil) hipertansiyon denir. Geri kalan yüzde 5 veya yüzde 10’luk hipertansiyon grubunda ise, altta yatan başka bir hastalık veya hastalıklar vardır. Bu hastalıklar, dolaylı olarak hipertansiyona sebep olur. Obezite, aşırı alkol tüketimi, ailede hipertansiyon olması, yüksek miktarda tuz tüketimi, yaş, stres, insülin direnci bu riski artıran sebeplerdir.” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.