real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
28 Ağustos 2013

Havza’da Örnek Çiftçi İkinci Hasada Hazırlanıyor

Sabah-Vakti-HasatHavza’da Örnek Çiftçi İkinci Hasada Hazırlanıyor

Havza ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından örnek çiftçi olarak gösterilen Mehmet Tural, ikinci ürünün hasadı için hazırlıklara başladı.

Havza Ziraat Odası Başkanı Fahri Şahin, Tural’ın Ortaklar köyü sınırlarında bulunan 70 dönümlük tarlasında incelemelerde bulunarak, ilçede ikinci ürün alan çiftçi sayısının çok az olduğunu söyledi.

Şahin, “Yaklaşık 250 dönüm ikinci ürün eken vardır. Bazı bölgelerimizde sulama imkanı olduğu halde ikinci ürün ekimi yapılmıyor. Şayet çiftçimiz ikinci ürünü ekse gelirleri artacak. Mehmet kardeşimi çalışmalarından ötürü kutluyor, bereketli hasatlar diliyorum” dedi.

Buğday hasadı sonrası ikinci ürün olarak ektiği 40 dönüm silajlık mısır, 10 dönüm yonca ve 20 dönüm ayçiçeğinin hasadı için hazırlıklarına başladığını belirten Tural ise Havza’da çok az bir alanda ikinci ürün alındığına değinerek, “Ben imkanı fırsata çevirdim. Tarlam sulama barajına yakın. Yaklaşık 70 bin lira harcayarak 70 dönümlük tarlama damla ve yağmurlama sulama sistemi yaptırdım. Bu yıl ikinci ürün olarak üç farklı ürün ektim. Hasadına hazırlandığım silajlık mısır ve yoncayı yem olarak kullanacağım. Ayçiçeğinin ise 1 ay sonra hasadını yapıp satacağım” dedi.

Tural, sulama yatırımı yaparken Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden bilgi ve teknik destek aldığını, işin maddi bölümünü kendi imkanları ile yaptığını ifade etti.

İkinci ürün olarak yoncayı birkaç gün, silajlık mısırı 10 gün içinde hasat edeceğini belirten Tural, şöyle devam etti :

“Ahırımda 50 büyükbaş hayvanım var. Tarlamdan ikinci ürün olarak almış olduğum yem bitkileri besi masraflarının az olmasını sağlıyor. Yem bitkilerinin yanı sıra 1000 balya samanım da hazır. Tarlalarının yanında yaklaşık 3 dönüm sebze bahçesi de kurdum ve buradan da elde ettim ürünler ile hem evimin sebze ihtiyacını hem de sattığım ürünler ile ek gelir sağladım. Bu yıl yapmış olduğum bahçeden yaklaşık 2 ton domates, 2 ton biber sattım. Bunların yanı sıra 400 kilo kadar da böğürtlen sattım. İlçede artık bazı lokantalar sebzelerini benden alıyor. Hem de evimin ihtiyacını karşılıyorum .”

Çiftçilere tavsiyelerde de bulunan Tural, “Bizler bu topraklarda doğduk büyük ve bu topraklardan karnımızı doyurduk. Toprağa ne kadar bakarsan, toprakla ne kadar çok ilgilenirsen toprak da o kadar çok ürün verir. İstendikten sonra her şey yapılabiliyor. Ben bu işi yaparken bazıları beni caydırmaya çalıştı. Şimdi tarlamdan ikinci ürünü alıyorum. Yeter ki çalışalım Allah bereketini verecektir” diye konuştu. – Samsun

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.