step mom and son porn videos

logo

reklam
29 Ağustos 2013

Rakamlar Korkutucu…

uretici-findik-fiyatindan-memnun-4969049_1986_400Fındık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Karadeniz uyardı.

Prof. Dr. Turan Karadeniz, Ordu, Giresun ve Trabzon illerindeki fındık bahçelerinin yaşlandığını, fındığın yok olma tehlikesi olduğunu söyledi.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Ordu, Giresun ve Trabzon illerindeki fındık bahçelerinin yaşlandığını bu nedenle fındığın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Karadeniz, fındık üretiminin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Karadeniz Bölgesi’nde fındık biraz daha fazla emek istemeyen bir tarım kolu gibi görüldü. Biraz daha kolay bir üretim şekli gibi görüldüğü için fındıkta istenilen üretim miktarlarına ulaşılamadı. Her geçen gün ürün kaybı söz konusudur. Fındık dikim yaşları çok eskilere dayanıyor. Giresun ve Trabzon’a gidildiğinde 150-200 yıla yaklaşılıyor. Ordu’da 60 yıla yaklaşılıyor. Toplamda dikim yaşları yaşlanmış durumdadır. Bunun getirisi üretim kaybıdır. İnsanlarlar artık gübre atmıyor, budama tekniklerini uygulamıyor. Çünkü böyle bir kültür yok bizde. Budamak dal kesmek anlamına geliyor. Şehirde yaşayan insanlar bunu unutuyor. Gençlerde bu işi benimsemiyorlar. Çokta teknik bilgiye sahip değiller. Fındık her geçen gün elimizden kayıp gidiyor. Milli ürün olarak düşündüğümüzde çok çok önemlidir. Özellikle devlet bu işe sahip çıkmalıdır. Üretim miktarımızı elimizde tutmamız gerekiyor. Diğer ülkeler fındık dikim alanlarını genişlettiği sürece bizim yüzde 75’lik üretim miktarımız her geçen gün azalıyor. Fındık üretimini gözden geçirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.