real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
29 Temmuz 2013

Deri Kanseri Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

dr-oltulu-deri-kanseri-kadinlarda-daha-sik-4883108_400Dr. Oltulu: Deri Kanseri Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Samsun Medical Park Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yüksel Oltulu, güneş ve ultraviyole ışınlarının deri kanserlerinin oluşumunu tetiklediğini söyledi.

Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yüksel Oltulu, ‘Malign melanom’ denilen deri kanserinin ciddi bir hastalık olduğunu belirterek şöyle dedi :

“Deriye rengini veren melanosit adlı hücrelerden gelişir. Deride doğuştan var olan benler melanoma dönüşebildiği gibi, sonradan ortaya çıkan benler üzerinde de kanser oluşabilir. Vücudu kaplayan derinin herhangi bir yerinde görülebilir. Hemen herkesin vücudunda irili ufaklı benler bulunur. Bunların büyüklükleri, kabarıklıkları ve renkleri farklıdır. Benlerde asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği, belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama cilt kanserine işaret ediyor olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, deri kanserine bağlı ölümlerin yüzde 75’nin melanom oluşturuyor. Dünya genelinde yılda 160 bin yeni melanom vakası tespit ediliyor. Her yıl dünya genelinde 48 bin kişi melanom ile ilişkili nedenlerden dolayı hayatını kaybedebiliyor .”

‘BEYAZ TENLİLER RİSK ALTINDA’

Güneş ve ultraviyole ışınlarının vücuttaki benlerde melanom ve diğer deri kanserlerinin oluşumunu tetiklediğini ifade eden Dr. Oltulu sözlerini şöyle sürdürdü :

“Özellikle ailesinde deri kanseri olanlar ve beyaz tenli kişiler cilt kanserleri açısından risk altında olduğundan, kesinlikle güneş banyosu ve solaryumdan kaçınmalı ve yüksek koruma faktörü içeren güneş ürünlerini yaz kış kullanmalıdır. Melanom, en sık deride rastlanır. Tırnak yatağı, göz ve melanosit bulunan dokularda da ortaya çıkabilir. Erkekte en sık gövdede, kadında en sık bacaklarda gözleniyor. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülüyor.” – Samsun

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.