real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
12 Ağustos 2013

CEMALETTİN KOLA’dan Sel Açıklaması

SSAAAAAAAAA
SUYLA OYNAMAYIN….

Atakum’da arefe günü yaşanan sel baskının nedeni yanlış yatırım tercihleridir.

İnsanlarımızın yapılaşmaya müsait olmayan yanlış yatırım tercihlerini kurtarmak uğruna dağlardan inen dere yatakları ve bu dere yataklarına yağmur sularını taşıyan tali güzergâhlar birer sokak ya da caddeye dönüştürülmektedir.  Belediyelerimiz altyapısız bu sokak ve caddelerin üzerini parkeyle kaplayarak yer üstü yağmur sularının sele dönüşmesine adeta zemin hazırlamaktadırlar. Böyle uygulamalarla yamaçlardaki toprak zeminin yerini beton asfalt alınca yağmur doğrudan sele dönüşmektedir. Altyapı da bunu taşıyamadığından, bizleri üzen afetler yaşamak zorunda kalmaktayız. Belediyelerimizin bu tip uygulamalardan vazgeçmeleri gerekir.

Sele karşı tek çözüm suyla oynamamaktır. Çünkü derelerin öncelikle kendi doğal akışlarıyla denize kavuşmalarını sağlamak gerekir. Bunu dikkate alacak bir planlama yapılıp uygulan-maya başlanmazsa, Atakum’u daha çok sel basar. İnsanlar mağdur olur.

YENİ BİR METRO YAPIMINI BELEDİYE BÜTÇESİ KALDIRMAZ.

Raylı sistem güzergâhınının planlaması doğrudur yada yanlıştır bunu sorgulamak istemiyorum. Yanlış olan yer üstü sularına neden olan bir yerde baraj görevi gören insanların geçmemesi için konulan duvarlardır. Bu aşamada biriken suları Atatürk Bulvarına indirmemek gerekir. Yapılacak geniş menfezlerle bu suların dere yataklarına veya denize ulaştırılması sağlanmalıdır.

Bir başka konu ise şu anda Büyükşehir belediyesinin bütçesinin raylının yerine yapılacak yeni bir sistemin maliyetini kaldıramayacağıdır. Bu tür yatırımlar öyle ucuz maliyetli yatırımlar değildir. Daha raylı sistemin ana para ödemeleri yeni başlamıştır. Yeni bir borçlanmanın yükünü kaldıramayız. Eğer bunu Ulaştırma Bakanlığı üstlenirse o zaman diyeceğim yoktur.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.