real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
15 Ağustos 2013

Çelenk Çiçeği Olarak Bilinen Cerbera Amasya’da da Yetiştiriliyor

celenk-cicegi-olarak-bilinen-cerbera-artik-amasya-4943278_4879_400Çelenk Çiçeği Olarak Bilinen Cerbera Artık Amasya’da da Yetiştiriliyor

Halk arasında çelenk çiçeği olarak bilinen ve Türkiye’de daha çok Yalova ve Antalya’da üretilen cerbera çiçeği, artık Amasya’da da üretiliyor.

Merkeze bağlı Karaköprü Köyü yakınlarında kurulu 860 metre karelik bir serada son 3 yıldır cerbera çiçeği yetiştiren çittçi Mehmet Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dehe çok masa süslemeleri ile çelenk yapımında kullanılan çiçeğinin iç pazarda tüketildiğini söyledi.

Anavatanı Hollanda olan ve Türkiye’de daha çok Yalova ve Antalya’da üretilen söz konusu çiçeğin, Amasya’da üretiminin bir ilk olduğunu belirten Türkmen, “Amasya’da alternatif ürün olarak cerbera çiçeği üretimine başladık. Bunun yanısıra son sistem modern seralarımızda domates ve bodur kiraz gibi ürünlerimiz de var. Cerbera çiçeği üretimini şuan Amasya’da bizden başka yapan yok” diye konuştu.

Pazar konusunda bazı sıkıntılar yaşadıklarını belirten Türkmen, sürekli mezata yeteri miktarda mal üretilmesi gerektiğini belerterek, “Amasya’da celbera çiçeği üretimi yeni. Biz de bunu deneme amaçlı alternatif olarak yaptık. Hasad dönemi martın sonunda başlıyor, aralık ayına kadar sürüyor. Düğün ve özel günlerde kullanılan bir çiçek. Ürünümüzü Ankara üzerinden Samsun, İstanbul, Kayseri, Mersin ve Diyarbakır mezatlarına gönderiyoruz. Bir kolide 340 adet çiçek çıkıyor. Buda yaklaşık 100- 120 liradan hesaplanıyor” şeklinde konuştu. – Amasya

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.