step mom and son porn videos

logo

reklam
09 Eylül 2013

Canik Ulaşıma da El Attı

canik_haber (2)Canik, ulaşım sorununu çözüme ulaştıracak çalıştay yaptı

Canik Belediyesi ve SASEMDER işbirliğiyle düzenlenen Ulaşım ve Trafik Çalıştayı’nda Samsun’un ulaşım sorunları masaya yatırıldı. Başkan Genç, “Ulaşım sorunu bir bardak çay içene kadar çözülür. Bu şehri kalkındıracak olan yerel yöneticilerdir, ancak çözümü en iyi bilenler sorunu yaşayanlardır. Bu çalıştay, ulaşım sorununu çözüme ulaştıracaktır” dedi

Canik Belediyesi ile Samsun Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi Derneği (SASEMDER) işbirliğiyle Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Ulaşım ve Trafik Çalıştayı’na AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın, AK Parti Canik İlçe Başkanı Yılmaz Hocaoğlu, ilçe şoförler odalarının başkanları, özel halk otobüsleri, minibüs ve dolmuş hatlarının temsilcileri ile deniz, hava, demir yolları kurum ve kuruluşlarının yetkilileri katıldı. Yoğun ilginin olduğu çalıştayda, ulaşımda sorun yaşayan Samsun’da ticaretin güç kaybettiği vurgulandı.

YANLIŞ KARARDAN DÖNÜLMELİDİR

Çalıştayın açılış töreninde Samsun’daki minibüs dernekleri adına konuşan Hasköy Minibüsçüler Derneği Başkanı Hakan Bektaş, minibüslerin şehir içerisine girmesini engelleyen UKOME kararlarının taşımacıları ve esnafları mağdur ettiğini belirterek, gerekli tepkiyi gösteremediklerini ve seslerini duyuramadıklarını söyledi. Bektaş, “Minibüslerin şehir içine girmesinin engellenmesi kabul edilebilir birşey değildir. İlçe halkı şehir içine alınmayan Samsun ölü bir şehir olmuştur. Bu yanlış karardan bir an önce dönülmelidir” dedi.

SAATHANE ESNAFI MAĞDUR

Saathane esnafı adına konuşan Ümit Ayla da, Samsun ticaretinin popülist yaklaşımlar yüzünden eski hareketliliğini kaybettiğini belirterek, “Bugün ise öz insanını, esnaf ve tüccarını beğenmeyen bazı yerel yönetimlerle karşı karşıyayız. Bir şehrin gelişmesi ulaşım imkanları ile doğru orantılıdır. Ortak akıldan uzak yönetim anlayışı nedeniyle Samsun ticareti güç kaybetmektedir. Burada sadece şoförlerimiz değil, ilçelerde yaşayan vatandaşlarımız ve merkezdeki esnaflar da mağdur edilmektedir. Bizlere düşen en önemli görev planlı ve ortak akıl ile yeni ufuklar belirlemeliyiz” diye konuştu.

VATANDAŞ ŞEHRE GELMİYOR

Şoför esnafı olarak mağdur olduklarını dile getiren Samsun Şoförler Odaları adına konuşan 19 Mayıs Şoförler Odası Başkanı Ülfet Görem, “Yolcu sayımız öncekine oranla çok düştü. Şehre gelmek için bir kaç araç değiştirmek zorunda kalan vatandaşlarımız, artık şehre gelmiyor. Şehre gelmek isteyen bir kişi ulaşıma 20-30 lira vermek zorunda kalıyor. İlçelerden insanlar şehre gelmeyince bu durum biz şoförleri olduğu kadar özellikle Saathane, Subaşı gibi bölgelerdeki esnafları da olumsuz etkiliyor. Şehirde önceki hareketlilik yok” açıklamasını yaptı.

ULAŞIM HERKES İÇİNDİR

Ulaşım hakkının özgür olması gerektiğini belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın ise, “Ulaşım herkes içindir, tercih halkındır. Şehrimizde kent için ulaşımda hafif raylı sistem, belediye otobüsleri, minibüsler, dolmuşlar, taksiler ve servis araçları kullanılmaktadır. UKOME almış olduğu kararlar ile toplu taşıma araçlarının güzergahlarını ve adetlerini belirler. Bir şehrin sosyal gelişmesi için ulaşım çok önemlidir. Eğer ilçelerden gelen ulaşım araçlarını şehre sokmayacak planları üretmezseniz, komşu illerden ve ilçelerden gelen araçlar için uygun şartları sağlamazsanız şehrin ticareti yara alır ve bugünkü duruma gelir” şeklinde konuştu.

RAYLI SİSTEM TRAFİĞİ RAHATLATMADI

Ne kadar düzenleme yapılırsa yapılsın içinde insan olmayan bir şehrin ilerlemesinin mümkün olmadığını ifade eden Apaydın, “Düzenleme yapmazsanız toplu taşıma araçları ile şehre gidemeyen insanlar kendi araçları ile gelirler ve bugün yaşanan yoğunluk yaşanır. Bugün Liman Kavşağı’ndan Atakum’a kadar gidiş ve geliş hafif raylı sistem çalışmasına rağmen sıkıntılıdır. O zaman hafif raylı sistemin de trafiğe rahatlık getirdiğini söyleyemeyiz. Şu anda trafik içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Minibüslerin mutlaka şehre girmeleri gerekmektedir” değerlendirmesini yaptı.

DÜNYA 2050’Yİ HESAPLIYOR

Açılış törenin son konuşmasını yapan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ulaşımın kalkınma anlamına geldiğini belirterek, “Ulaşım, Samsun’un tarihinde çok önemli bir yerdedir. Ulaşım olmasaydı Samsun geçmişte bu kadar önemli bir şehir olmazdı. 7 bin yıllık bir geçmişi olan bir şehirde yaşamak ve onun sorumluluklarını yerine getirmek her vatandaşın görevidir. Samsun ikinci İstanbul görevini yapıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna sebep olan bir şehirdir. Dolayısıyla bu şehre bakarken sadece ilçelerin bu şehre ulaşmasını değil, Karadeniz Bölgesi’ndeki bütün yerlerin doğru bir şekilde ulaşmasını sağlamak lazım. İlçelerden gelenler şehre ulaşmakta zorluk çekiyor. Dünyada 2050 yılının planları yapılırken, biz hala ilçelerden gelenler şehre girecek girmeyecek onun hesabını yapıyoruz. Samsun’un ulaşım sorunu bir bardak çayı içene kadar çözülebilecek basit bir sorundur” dedi.

SORUN ORTAK AKILLA ÇÖZÜLÜR

Kendisinin de esnaflık yaptığını ve sorunları yakından bildiğini ifade eden Genç, “Şehrin ulaşımında en önemli şey işyerlerine ulaşımdır. Kimse kusura bakmasın. Bu şehir ulaşımda özürlü bir şehirdir. Limana gelen bir ürün 7 saate OSB’ye gidiyor. Masaya yatırıp bu şehrin ulaşım sorununu çözmek lazım. Bu zor değil. Bir insan sorunu kimle yaşıyorsa çözümü ondadır. Ortak akıl nedir? Ortak akıl bu işi sorun yaşayanlarla çözmektir. İnsanların sorun yaşadıkları alanlardaki meslek temsilcileriyle sorunları onlarla görüşerek çözmektir. Aksi takdirde bunu yapamazsınız. Dünya şehirleri bunu konuşurken biz farklı şeyler konuşuyoruz. Ulaşımla alakalı şoför esnaflarının düşüncelerini önemsiyoruz. Bu bakımdan bugün bu çalıştayın yapılması çok önemli. Yapılan çalıştay bir kitap haline gelecek ve sorunların çözümünde yol gösterici olacak” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİ KALKINDIRACAK OLAN YEREL YÖNETİCİLERDİR

Ulaşım ve ekonominin içiçe olduğuna işaret eden Başkan Genç, şunları söyledi: “Bugün Samsun ne sağlık kenti olabildi, ne turizm kenti olabildi, ne de başka birşey. Ticarette bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda sadece 427 milyon dolarlık bir ihracatımız var. Sosyo ekonomik gelişmişlikte 33. sıradayız. Hükümetten kimse bir şey beklemesin. Hükümet Samsun için yapacağını yapmıştır. Bu şehri kalkındıracak olan yerel yöneticilerdir. Değişen dünya ekonomisi büyük avantajları bulunan şehrimize fırsatlar sunuyor. Ancak ulaşım sorununu çözmeyen bir Samsun’un bu fırsatları değerlendirmesi mümkün değildir. Samsun Anadolu’ya ve Rusya’ya çok yakın konumdadır. Samsun’a acil olarak hızlı yük trenini kazandırmalıyız. İki mavi arasındaki Samsun’un limanı ve hava kargo ulaşımını diğer ulaşım ağlarıyla beslemeliyiz. Samsun-Irak demiryolunu mutlaka hayata geçirmeliyiz. Bunları yaptığımızda uluslararası bir şehir olan Samsun’da, esnafımız da, şoförlerimiz de, ticaretçilerimiz de büyüyecektir.”

Canik Kültür Merkezi’ndeki açılış konuşmalarının ardından katılımcılar Hasan Doğan Spor ve Eğitim Merkezi’nde SASEMDER Başkanı Mustafa Genç yönetiminde ulaşım sorunu masaya yatırdı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.