real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
25 Temmuz 2013

Camları Açarak Seyahat Etmek Yüz Felcine Davetiye Çıkarıyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr.Sezer Özkan, “Islak yüzle soğuğa ya da rüzgara maruz kalma, sıcak havalarda arabanın klimasını yüze doğru tutarak uzun süre çalıştırma, soğuk veya kavurucu sıcaklarda arabanın camlarını açarak yol alma yüz”…
camlari-acarak-seyahat-etmek-yuz-felcine-dave-4866236_400
Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Sezer Özkan, “Islak yüzle soğuğa ya da rüzgara maruz kalma, sıcak havalarda arabanın klimasını yüze doğru tutarak uzun süre çalıştırma, soğuk veya kavurucu sıcaklarda arabanın camlarını açarak yol alma yüz felçlerine yol açabilir” dedi.

Dünyagöz Samsun Hastanesi’nden Opr. Dr. Sezer Özkan, yüz felci geçirdiğini düşünen kişilerin doktora başvurması konusunda uyarıda bulunarak, “Dış görünümde, çiğnemede sorunlar oluşturan yüz felci, göz kapanmasını da olumsuz etkileyerek göz sağlığını tehlikeye düşürebilir” diye konuştu.

Yüz felçlerinin ameliyatlara bağlı olarak da oluşabildiğini ifade eden Özkan, “Özellikle kulak, burun, boğaz ve beyin ameliyatları sonrasında yüz felci görülebilir. Yüz felçleri bunun dışında nedeni bilinmeyen şekillerde de olabiliyor. Bu durum ‘idiopatik’ yüz felçleri olarak biliniyor. Islak yüzle soğuğa ya da rüzgara maruz kalma, sıcak havalarda arabanın klimasını yüze doğru tutarak uzun süre çalıştırma, soğuk veya kavurucu sıcaklarda arabanın camlarını açarak yol almak gibi nedenler’İdiopatik’ yüz felçleri arasında yer alıyor” diye konuştu.

Opr. Dr. Sezer Özkan, ‘idiopatik’ olarak bilinen yüz felçlerinin genellikle kendiliğinden geçtiğini hatırlatarak, “Ancak yüz felcinin kendiliğinden düzelmesinden bahsedebilmek için iyileşmenin 6 ay içerisinde olması gerekir. Genellikle 6 aydan uzun süren yüz felçlerinin kalıcı olduğu düşünülür” şeklinde konuştu.

Yüz kaslarını çalıştıran sinirin çalışmamasına bağlı olarak oluşan yüz felcinin dış görünümde ve çiğnemede oluşturduğu sorunların dışında göz kapanmasını da olumsuz etkilediğini vurgulayan Opr. Dr. Özkan, şöyle konuştu: “Yüz felci göz kapağını kapayan kasların çalışmasına engel teşkil eder. Göz kapağı ve göz kırpması olumsuz yönde etkilenir. Buna bağlı olarak da gözde kuruma, batma ve yara oluşma riski artar. Özellikle ileri yaştaki hastalarda o bölgedeki dokularda sarkma kapakta da sarkmaya yol açabilir .”

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yüz felçlerinin büyük çoğunluğunun geçici olduğunu kaydeden Opr. Dr. Özkan, gözün zarar görmemesine dikkat edilmesini ve ilk 6 ay içerisinde hastalara suni gözyaşlarıyla destek tedavisi yapılması gerektiğini söyledi. Opr. Dr. Sezer Özkan, yüz felcinin gözü etkilemesiyle ilgili tedaviyi üçe ayırdıklarını belirterek, “Bunlar kaştaki düşmeye, üst göz kapağına ve alt kapak ile yanağa yönelik tedavilerdir” dedi.

Opr. Dr. Sezer Özkan, bu üç tedavi yöntemini şöyle anlattı: “Ağır kaş düşüklüğü varsa direkt cilt alarak kaş kaldırma yapılır. Kalıcı yüz felçlerinde sarkma olan alt kapak kuvvetlendirilmelidir. Alt kapaktaki sarkmayı düzeltmek amacıyla cerrahi tedavi yapılır. Üst göz kapağında uygulanan en önemli yöntem altın ağırlık uygulamasıdır. Altın seçilmesinin nedeni az reaksiyon vermesidir. Belli bir ağırlıktaki altın plak kapağın içine takılır. Yüz felcinde gözü kapayan kas çalışmaz. Altın ağırlık yönteminin mekanik etkisiyle gözün fonksiyonu yerine getirmesi sağlanır. Bir diğer tedavi seçeneği göz kapağını yandan kısaltmaktır. Yüz sarkmalarına yönelik tüm kapağı yukarı doğru çekmek de mümkün olabilir .”

Opr. Dr. Sezer Özkan, lokal anesteziyle cildin uyuşturulduğunu, cerrahi müdahale ile üst göz kapağının içine altın plağı yerleştirdiklerini, bu işlemin 10 dakika sürdüğünü sözlerine ekledi. – SAMSUN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.