real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
02 Eylül 2013

“Behçet Hastalığı Çocuklarda da Görülebilir”

dr-oltulu-deri-kanseri-kadinlarda-daha-sik-4883108_400“Behçet Hastalığı Çocuklarda da Görülebilir”

Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yüksel Oltulu, “behçet hastalığı”nın çocuklarda da görülebildiğini söyledi.

“Behçet hastalığı” hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Yüksel Oltulu, “Behçet hastalığı, ağızda ve genital bölgelerde yaralara (aft, ülser) ve gözde inflamasyona (iltihaba) yol açan kronik bir hastalıktır. Bazı hastalarda artrite (eklem iltihabı), damar iltihabı ve tıkanmalarına sindirim kanalında, beyin ve omurilikte inflamasyona da neden olmaktadır. Behçet hastalığı her hastada farklı bir tablo çizer. Behçet Hastalığı’nın en sık bulgusu, dudak içlerinde, yanaklarda ve dilde görülebilen ağrılı ülserdir. Hemen hemen her hastada görülür. Yüzde olabileceği gibi kasık bölgesinde, sırtta etrafı kırmızı iltihaplı biçimdedir. Bacaklarda görünenler daha koyu renktedir ve iyileşince bile iz bırakırlar” dedi.

Behçet hastalığının eklemlerde ağrıya sebep olduğunu söyleyen Dr. Yüksel Oltulu, “Diz, el, ayak bileğinde şişlik görülür. Damarlarda iltihaplar oluşur. Eğer bu beyin damarlarındaysa çok şiddetli baş ağrıları görülür. Böbrek ve akciğerlerde iltihaplanmalar sonucunda ciddi sağlık problemleri meydana gelir” diye konuştu.

Bu hastalığın çocuklarda görülebildiği gibi sıklıkla 20-40 yaş arasındaki insanlarda görüldüğünü söyleyen Dr. Oltulu, “Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha fazladır. Bazı genleri taşımanın bu hastalığa karşı eğilimi arttırdığı düşünülmektedir. Her ne kadar kesinleşmemiş olsa da ağız içine yerleşen mikrop ve virüslerin bu hastalıkta etkin olduğu düşünülmektedir” şeklinde konuştu.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Yüksel Oltulu şu bilgileri verdi: “Behçet hastalığının anlaşılabilmesi için uygun görülen en iyi yöntem ‘paterji’ testinin uygulanmasıdır. Bu testte oluşturulan çözelti deri altına yardımcı araçlarla enjekte edilir ya da başka yöntemlerle deri bir iğne yardımıyla delinir ve çözelti uygulanır. 1 ya da 2 gün sonra eğer deri üzerinde kırmızı ya da kızarık küçüklü büyüklü kabartılar oluşuyorsa veya oluşan kabarıklıklarda sivilcemsi bir gelişim gösteriyorsa sonuç pozitif olarak değerlendirilir. Tedavi süreci hastanın durumuna göre işler. Alanında uzman olan hekim ya da hekimler, hastalığın tehdit düzeyine ulaşmadığına kanaat getirirlerse eklemleri korumak ya da var olan sıkıntıyı iyileştirmek için ilaç kullanabilirler.” – SAMSUN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.