step mom and son porn videos

logo

reklam
06 Ağustos 2013

Bayramda Hamur İşi ve Şekerli Tatlılara Dikkat

060820131012484145230_2

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  Samsun Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Sökülmez, “Ramazan Bayramı’nda, yağlı  yiyecek, hamur işi ve şekerli tatlılardan kaçınmak gerekir” dedi.

Sökülmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan boyunca farklı bir beslenme düzenine alışan vücut için bayramda ve bayram sonrasında dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bir ay süresince iftar ve sahurda beslenmeye alışan vücudun metabolizma hızının düştüğünü belirten Sökülmez, “Ramazan Bayramı’nda beslenme düzeninde değişiklikler yapılmalıdır. Özellikle besin tüketim aralığı sayısının arttırılması gerekir. Ramazan ayında az yemek ve hareketsizlikten metabolizma yavaşlamaktadır. Metabolizmanın yavaşlaması kilo almaya neden olabilmektedir.  Bu yüzden Ramazan Bayramı’nda bazı noktalara dikkat edilmelidir. Oruç tutmanın bitmesiyle  fazla miktarda tüketilen hamur işleri, yağlı ve tatlılardan uzak durmak gerekir. Özellikle bayramda ölçüsüzce besin tüketmek hem sağlıklı kişiler için, hem de kronik hastalığı olanlar için büyük risk oluşturabiliyor. Bayramda özellikle tatlı tüketiminde artış gözlenmektedir. Artan tatlı tüketimi, yağ ve kolesterolde ani yükselişlere neden olabileceği için  hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve diğer kalp-damar hastalıkları, mide, bağırsak hastalıkları olanlar ile yaşlılar bu konuda daha hassas olmalılar” diye konuştu.

-“Kahvaltı mutlaka yapılmalı” 

Bayram sabahında mutlaka kahvaltı yapılması gerektiğine dikkati çeken Yrd.Doç. Dr. Pınar Sökülmez, sabah kahvaltısında yağsız peynir, zeytin, bal, yumurta, kepekli ekmek, süt, taze sıkılmış meyve suyu ya da bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bayramda her ziyaret edilen mekanda kontrolsüzce tatlı veya çeşitli gıdalar yemenin kişiye zarar vereceğini de vurgulayan Sökülmez, şöyle devam etti:

“Bayram ziyarıtlerinde tatlı, çikolata, şeker, hatta börek ikramları sıkça yapılmakta. Bu nedenle kişi kendisine bir tatlı kotası koymalıdır. Fazlasını tüketmemelidir.  Tatlı tüketiminde hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları  ve meyve salataları  tercih edilmelidir.  Ayrıca  sıvı tüketimine önem verilmeli, bol miktarda  su içilmelidir.  Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının gün boyu çay-kahve tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir .”

-“Bayram ikramları sağlığı tehdit etmemeli” 

Ramazan ayında uzun süre aç kalındığı ve sadece iki öğün beslenildiği için ramazan ayı sonrasında bazı sağlık problemleri oluşabileceğini aktaran Sökülmez, bayram ziyaretlerinde hızlı ve fazla miktarda, yağ oranı, kalori içeriği yüksek gıdalar tüketilmesi sonucunda kişilerde gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıkları  ile tansiyon yükselmesi gibi birçok sağlık problemi görülebileceğini kaydetti.

Sökülmez, “Sıcaklıklar ve uzun süre oruç tutan kişilerde ramazan ayı boyunca hareket kabiliyeti de azalmaktadır.  Bu nedenle egzersiz yapmak ve biraz daha hareket etmek  gerekir. Hareket etmek hem hazmı kolaylaştıracak hem de metobolizmanın çalışmasını hızlandıracaktır. Bayram sonrasında özellikle sebze, meyve ve salata ağırlıklı beslenmeye önem verilmeli. Yoğurt, ayran ve süt tüketimi de arttırılmalıdır” dedi. – Samsun

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.