real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
04 Mart 2014

Basın taraf tutar mı?

canik-belediyesinin-yeni-logosu-2Yerel basının tarafı olur mu?

Ya da daha doğrusu siyasi ikbal peşinde koşan siyasilerin kavgalarında kalemşörlük yapar mı?

Gazetelere haber sitelerine dergilere verilecek reklamları adeta bir silah olarak kullanan basın müdürleri emir aldıkları Başkanlarının destekçisi ve köstekçisi şeklindeki listeye göre mi hareket ederler?

Yoksa gazetelerin tirajına ve haber sitelerinin tıklanma oranına göre mi?

Samsun’da Canik Belediye Başkanı Osman genç’in adeta haber sitesi gibi davranan Akasyam.com isimli site aynı Belediyeyi açık bir şekilde hırsızlıkla suçlamış ve logosunun sahte olduğunu yazmıştı.

O tarihten bu yana Belediye reklamlarını yayınlayan aynı site şimdi Osman Genç’le kavgası devam eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a sallıyor.

İŞTE AKASYAMIN LOGO HABERİ
Yarışmadan sonuç alınamayınca sipariş üzerine hazırlattırılan yeni Canik logosu  bir ilaç firmasına mı ait?

Canik Belediyesinin uzun süre üzerinde çalıştığı yarışma ile  sonuçlandıramadığı için de bir grafikere çizdirdiği ve ardından “Karadeniz’in Göz Bebeği” sloganı ile tanıttığı logo, ROCHE firmasının Redoxon isimli vitamin C ilacının logosu ile bire bir aynısı olduğu görüldü..

SADECE RENGİ DEĞİŞİK

Canik Belediyesi düzenlediği logo yarışmasında istenilen ve beğenilen bir logo çıkmayınca yarışmanın süresini uzatmış ancak gelen çalışmalar arasından Canik Belediyesi logosu çıkmamıştı..

Bunun üzerine belediye, logo tasarım işini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Grafik Anasanat dalı öğretim görevlisi Grafik Tasarım ve Temel Tasarım uzmanı Yrd.Doç.Dr.  Ali  Seylan’a sipariş verdi. Çıkan sonuç belediye tarafından çok beğenildi ancak bir süre sonra kabul edilen logonun ROCHE firmasının Redoxon isimli vitamin C ilacının logosu ile bire bir aynı olduğu sadece renklerinin farklı olduğu ortaya çıktı..

ŞİMDİ NE OLACAK

Canik Belediyesinin düzenlemiş olduğu logo yarışmasına çalışma gönderen tasarımcıların bu durum karşısında verecekleri tepki ve hukuki hakları merak konusu olurken, kendisine e-posta yoluyla ulaştığımız, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Grafik Anasanat dalı öğretim görevlisi Grafik Tasarım ve Temel Tasarım uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali  Seylan’a  Redoxon C vitaminin logosu ile Canik Belediyesi için hazırladığı logonun benzerliğini sorduğumuzda şu cevabı aldık;

“Bana göre Samsun, Karadeniz’in Gözbebeği’dir. En değerlisidir yani.  Önüme önce sloganı koyup, bunu Canik’le bağ kurma çabasıyla “C” harfi ile bütünleştirmem bunun doğal sonucudur. Bu süreçte tahmin edeceğiniz gibi birden fazla alternatif vardı. Her birinin sloganı da birbirinden farklıydı. Belediye bana göre de içlerindeki en iyi tasarımı seçmiştir.”

KİMSE DAİRE ÜÇGEN KULLANMASIN MI?

Seylan açıklamalarını şöyle sürdürdü, “Bu bakış açısıyla hiç kimse daire, kare, üçgen gibi geometrik formları kullanamazdı. İyi ki bir geometriciden böyle bir mail almadım. Önemli olan görüntüden aldığınız toplam etkidir. Renk, biçim ve bir araya geldiklerinde oluşturdukları kavramsal yüklerdir.

Ki, logoda paylaştığım herkes gözbebeği, hedef, Canik’in C’sini ve mavi ile deniz kavramlarını çok zorlanmadan görebiliyor.”

CANİK C’Sİ Mİ, VİTAMİN C Mİ?

‘C’ harfi ile bir çok logonun olabileceğini, benzerlik taşıyabileceğini fakat çalıntı olmadığını söyleyerek logonun Canik İlçesinin ve Belediyesinin misyonunu yansıttığını belirten Ali Seylan, “Canik Belediyesi’nin Canik’in yeni logosu diye duyurduğu yeni tasarımda mavi zemin içerisinde beyaz hatlar ile Canik’in  ‘C’ si ve  ‘C’ harfinin içerisinde ‘Karadeniz’in Göz Bebeği’ sloganını veren simge var” diyerek hazırladığı logonun çalıntı olmadığını iddia etmesine rağmen Canik’in C’si ile Redoxon Vitamin C arasındaki bire bir benzerlik kafaları karıştırmaya devam ediyor.

ilgili haber:

http://www.akasyam.com/haber/4417/tlde-tayyip-erdogan-canik-logosunda-osman-genc.html

Akasyamhaber.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.