real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
28 Ağustos 2013

Basın İşkence Kurumu…

mehmet_atalaySamsun’da hizmete açıldığı günden bu yana tartışmalı kararlara imza atan Samsun Basın ilan Kurumu bugün Genel Müdür Mehmet Atalay’ı ağırlayacak. Samsun basınıyla  da buluşacak Atalay’a sorulacak sorular merak ediliyor.

Adı Mustafa Bayraktar.

Görevi Samsun Basın ilan Kurumu Müdürü.

Basın İlan Kurumunun Trabzon’lu Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın döneminde Samsun’da görevlendirilen Trabzon’lu hemşehrisi.

Göreve geldiğinde ne demişti;

‘Kurumumuz düzenleyici, denetleyici ve destekleyici olmasının yanında en büyük özelliğinin gittiği her yere adalet getirmesidir.’

Bunu diyen adam sonrasında Samsun’da yerel gazete sahiplerinden öyle bir talepte bulunmuştu ki, Cumhuriyet Tarihinde görülmemiş sansürcü olarak ulusal gazetelerin manşetine çıkmıştı.

Gazeteler de çıkan 3′ncü sayfa haberlerinin “halkı gerdiğini ve rahatsız ettiğini” iddia eden Bayraktar, gazete sahiplerinden üçüncü sayfalara bu tür haberler yerine “halka umut verecek, iyi haberler”i koymalarını istemiş, elinde bulundurduğu “para dağıtma silahı”nı, gazetelerin yayın politikalarına müdahale aracı olarak kullanmaya çalışmıştı…

Müdürün bu çağ dışı isteğine sadece Hedef Halk Gazetesi Yayın Yönetmeni Yener Cabbar itiraz etmiş ve basına sansürün mümkün olamayacağını ifade ederek, onurlu gazetecilik duruşu ortaya koymuştu.

Sansürcü zihniyet şimdi de Aylık Dergilere el atmış durumda.

Devletin 1 lira resmi ilan desteği olmadan ayakta kalmaya çalışan dergiler şimdi yasayla tehdit edilerek yayın hayatlarına son verilmesi isteniyor.

7 yıldır kendi imkanlarıyla yaşam mücadelesi veren, özgür ve tarafsız yayın çizgisinden hiç bir dönem de taviz vermeyen Tılsım Dergisi kurum listesinden mazeret bildirilmeksizin çıkartılırken, Samsun Basın İlan Kurumu bu yayın organlarının belediye ve diğer kurumlardan aldığı reklam ücretlerine de el koydu…

YASAYI ÇİĞNEDİLER Mİ?

Basın İlan Kurumunun ilgili yasadaki 24′ncü maddesine göre ‘Kurumun yayınlanmasına aracı olmak ödevinde bulunduğu ilan ve reklamlardan % 15, diğer ilan ve reklamlardan azami % 10 nispetinde, faturalar üzerinden komisyon ücreti olarak kesilip, Kuruma gelir kaydolunur’ ibareleri yer alıyor.

Kurum çalışanları daha önceki işlemler de Tılsım Dergisinden yüzde 15 komisyon alarak, kendi yasalarını çiğnemiş ve adeta yasal tefeci gibi davranmışlardı.

Samsun’da aylık olarak yayınlanan dergilere yapılan bu çağdışı baskı ve yıldırma politikaları kurum tarafından devam ettirilirken, Samsun Gazeteciler Cemiyetinden ise ses soluk çıkmıyor.

Cemiyet Başkanı İsmail Temiz’in de günlük gazete çıkardığı için Samsun Basın İlan kurumu aleyhinde açıklama yapamayacağı söylenirken, basının üzerinde sürdürülen bu baskı politikası Samsun Basın tarihine kara bir leke olarak geçeceğe benziyor.

Devlet desteği almadan yayın hayatlarına devam eden Tılsım Dergi şimdi devletin kurumları tarafından köstek olunarak, kepenk kapattırılmaya zorlanıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.