real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
19 Ağustos 2013

Amerikan Beyaz Kelebeği İle Mücadele Başlıyor

amerikan-beyaz-kelebegi-mucadele-zamani-4956156_400Amerikan Beyaz Kelebeği İle Mücadele Başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, fındık dallarında “Amerikan beyaz kelebeği” görüldüğünü belirterek üreticileri uyardı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Demir yaptığı açıklamada, “İlimizde fındık bahçelerinin ana zararlılarından biri olan Amerikan beyaz kelebeği önemli ölçüde verim düşüklüğüne neden olmaktadır. Fındık bahçelerinde yapılan kontrollerde Amerikan beyaz kelebeği mücadele zamanının geldiği belirlenmiştir” dedi.

Yapılan arazi çalışmalarında Amerikan beyaz kelebeği 2. nesil larva çıkışlarının görüldüğü, ağlarını oluşturmaya başladığını belirten İsmail Demir, “Yumurta paketi bulunan yaprakların ve ağla örülmüş larva keselerinin henüz dağılmadan budama makası ile kesilerek toplanmaları ve imha edilmeleri gerekmektedir. Zararlı, fındık bahçelerinde bitki gelişimine verdikleri zararla ürün kaybına ve bir sonraki yılda ocakların zayıflamasına neden olarak verim düşüklüğüne sebep olmaktadır. Üreticilerimiz tarafından ‘tırtıl’ olarak tanınan larvalar fındıkta ve 200’den fazla bitkide yeşil aksamla beslenerek zarar yapabilmektedir” diye konuştu.

İl Müdür Vekili İsmail Demir, üreticilerin Amerikan beyaz kelebeği zararlısı ile ilgili bahçelerini kontrol etmelerini, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinden gerekli teknik tavsiyeleri almalarını ve mücadelesini zamanında yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi. – SAMSUN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.