real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
08 Mayıs 2013

Abdülhamit’in eseri; Saathane Kulesi

saatk]c]kZamanın dilimlerini aksatmadan insanlara yansıtan saatler, süslü kule yapılarıyla bir çok kentin simgesi olarak yerini alıyor.

Saathane Meydanı, Samsun’un tarih kokan mekanlarından biridir. Bu özelliğinin yanında Samsun’da ticaretin kalbi konumundadır. Saathane Meydanı ve çevresindeki tarihi yaşatan sokaklarda esnaf ahalisi yıllardan beridir Samsun’da bulunmaktadır. Balıkçılar, manavlar, kasaplar, baharatçılar, toptan ve perakendeciler ve saymakla bitmeyecek türden işle uğraşan esnaf sayesinde Saathane Meydanı Samsun’un en işlek ve uğrak mekanlarından biri olmuştur. Bu ekonomik hareketliliğin yanı sıra tarihi yaşatan önemli yapılar da bu çevrede bulunur. Meydana ismini verense bir asrı devirmiş, nice olaylar yaşamış tarihi saat kulesidir.

Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının yirmi beşinci yıl dönümü nedeniyle valilere gönderdiği talimatnamede her yere saat kuleleri yapılmasını emreder. Bu nedenle 1886 yılında Samsun İskele Meydanı’nda bir saat kulesinin yapılır.

Sultan Abdülhamit tarafından Belçika asıllı Fransız bir mühendise yaptırılan saat kulesi, bulunduğu meydana da adını vermiştir. Önceleri bu meydanın adı Trabzon Vilayet Salnameleri’nde İskele Caddesi ya da Meyve Pazarı olarak geçmekteydi. Saat Kulesi’nin zamanı göstermesi yanında yangın ve gözetleme kulesi gibi işlevleri de vardı.

Saat Kulesi çokgen kaideli ve gövdelidir. Üstte bir şerefe ile kubbenin üzerinde aydınlık feneri yer alır. 1933 yılında saat kulesindeki eski sistem saat kaldırılarak yerine yeni sistem elektrikle çalışan ve yangınlarda kullanılmak üzere kuleye ayrıca siren düzeni de bulunan yeni saat konulmuştur.

-Depremde büyük hasar gördü-

1944 yılındaki Samsun depreminde büyük hasar gören saat kulesi hakkında Samsun Valiliği tarafından Bayındırlık Müdürü Tevfik İleri, yüksek mühendis Fethi Beydiş ve Şehir Plancısı Yüksek Mimar Necmi Ateş’ten oluşan bir komisyon kurulmuş ve bu komisyon 27 Haziran 1944 tarihli bir rapor hazırlayarak “Saat kulesinin onarımı veya olduğu gibi korunması olanağı bulunduğundan ufak bir depremle ya da kendiliğinden yıkılarak mal ve can kaybına neden olacağı” görüşünü belirtmiştir. Belediye Daimi Encümeni de bu rapora dayanarak saat kulesinin sökülme işlemine 3 Ağustos 1944 yılında başlandı ve aynı yıl içinde sökme işlemi bitirildi. Saathane meydanı 32 yıl boyunca saatsiz kaldı.

Saat kulesinin saati ise 1948 yılına kadar Samsun Belediyesi’nce korunduktan sonra 1948 yılında 550 liraya Ladik Belediyesi’ne satıldı.

1977 yılına kadar saat kulesi olmayan Saathane Meydanı’na Samsunlu mimar Kemal Taner tarafından planı çizilen saat kulesi Samsun Belediyesi tarafından yaptırıldı ve saatleri İsviçre’den getirilip yerine kondu.

2001 yılında ise Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Saathane Meydanı yeniden düzenlendi. 1977 yılında aslına uygun yapılmayan saat kulesi sökülerek yerine aslına uygun saat kulesi yaptırıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.