real incest porn yesilcam erotik filmleri erotik film izle

logo

reklam
28 Ağustos 2013

100 Üveitli Hastadan 30’u Behçet Hastası

100-uveitli-hastadan-30-u-behcet-hastasi-4988059_400100 Üveitli Hastadan 30’u Behçet Hastası

Dünyagöz Samsun Opr. Dr. Birgi Sönmezer, Türkiye’deki arka üveitli 100 hastadan 20’sinin behçet hastası olduğunu ifade etti.

Bir kişinin behçet hastası olduğunu kabul etmek için aranan kriterlerden birinin gözün etkilenip etkilenmemesi olduğunu belirten Dr Sönmezer “Behçet hastalığı gözün tüm tabakalarını etkileyebilir. Görme siniri tutulumu, görme merkezinde ödem, göz içi kanaması, katarakt, damar iltihabı en çok görünen problemlerdir” dedi.

BEHÇET HASTALIĞI ERKEKLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Dr. Birgi Sönmezer, behçet hastalığına bağlı üveitlerde hastanın bazen yıllarca ilaç kullanabileceğini söyleyerek, “Behçet hastalığında tedaviye yanıt oranı yüzde 80’den fazladır. Onun için erken tanı son derece mühimdir” diye konuştu.

Dr. Birgi Sönmezer, üveit hastalığının görülme sıklığı olarak kadın erkek arasında fazla fark olmadığını belirterek, “Ancak üveitin çeşidine göre değişir. Behçet hastalığına Türkiye’de iki erkeğe karşılık bir kadında rastlanır. Bu nedenle behçet hastalığına bağlı üveit erkeklerde daha çok görülüyor” şeklinde konuştu.

BEHÇET HASTALIĞINI BİR TÜRK HEKİM BULDU

Behçet hastalığı, Türkiye, Irak, Afganistan, Japonya, Kore gibi ülkelerde çok sık görülmesi nedeniyle ‘İpek Yolu Hastalığı’ olarak biliniyor. Ağızda tekrarlayan aftlar, cinsel bölgede yaralar, vücudun bazı bölgelerinde sert ve ağrılı kızarıklar ile göz iltihaplanması başlıca belirtileri arasında yer alıyor. Hastalığı bulan ve adını koyan ise bir Türk hekimi olan Ordinaryüs Prof. Dr. Hulusi Behçet’tir. Hastalık 1937’den bu yana dünyada onun adıyla anılmaktadır. – SAMSUN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.